Andreea Chiţu, medaliată cu aur la Grand Prix-ul din Coreea de Sud

Andreea Chiţu a cucerit medalia de aur în limitele categoriei 52 kg, joi, la Grand Prix-ul IJF de judo de la Jeju (Coreea de Sud), ultimul concurs al anului.

27 nov. 2014, 10:59

Andreea Chiţu, vicecampioană mondială şi medaliată cu bronz la Europene anul acesta, ieşise învingătoare şi în Grand Prix-ul de la Taşkent, în timp ce la Grand Slam-ul de la Abu Dhabi a ocupat locul al doilea.

La Jeju, Andreea Chiţu a învins-o în primul tur pe Sappho Coban (Germania), în sferturi a trecut de franţuzoaica Lucile Duport, în semifinale a câştigat în faţa mongolei Tsolmon Adiyasambuu, iar în finală a dispus prin ippon de japoneza Ai Shishime.

La 48 kg, Monica Ungureanu s-a clasat pe locul 5, ratând medalia de bronz după ce a fost învinsă în meciul decisiv de Jeong Bo Kyeong (Coreea de Sud).

Loredana Ohâi s-a clasat pe 7 la cat. 57 kg, unde Coriona Căprioriu, vicecampioana olimpică, a pierdut în primul tur la Stefanie Tremblay (Canada).

România mai are doi sportivi în concurs, Daniel Natea şi Vlăduţ Simionescu, ambii de categoria +100 kg.