ASA-PANDURII 0-1, în etapa a 24-a a Ligii I. Gorjenii s-au calificat matematic în play-off

ASA PANDURII LIVE VIDEO. Liga I s-a reluat, vineri, cu primul meci din etapa a 24-a, ASA Târgu Mureș - Pandurii Târgu Jiu, scor 0-1. În urma acestui rezultat, Pandurii, locul 5 în clasament, cu 40 de puncte înaintea acestei partide, s-a calificat matematic în play-off-ul Ligii I, performanţă pe care ar fi obţinut-o chiar şi în eventualitatea unui rezultat de egalitate.

12 feb. 2016, 15:18

ASA PANDURII LIVE VIDEO. Petre Grigoraș a început cu un eşec mandatul de principal la ASA. Formaţia din Târgu Mureş a cedat, pe teren propriu, scor 0-1, în faţa celor de la Pandurii Târgu Jiu.

Unicul gol al partidei a fost reușit de Cristian Săpunaru, care a transformat un penalty în prelungirie primei reprize, după ce portarul Eduard Stăncioiu l-a faultat pe fostul său coechipier Ioan Hora.

Adrian Mutu a debutat oficial la ASA, fiind trimis în teren în minutul 48, în locul lui Laurențiu Buș.

Meciul a fost unul de nivel modest, cu multe întreruperi și doar câteva ocazii de gol, toate în repriza secundă. Pandurii nu a mai avut decât o singură ocazie de a-şi dubla avantajul, dar Liviu Antal a ratat de la marginea careului. Gazdele şi-au creat oportunităţi de gol prin Ousmane N’Doye (66), cu un șut din drop, Gabriel Mureșan (81), din lovitură liberă, și Adrian Mutu (84), tot din lovitură liberă de la 17 metri, însă portarul Răzvan Stanca a fost de fiecare dată la post.

Edi Iordănescu, antrenorul echipei Pandurii, a urmărit meciul din tribună, el fiind suspendat.