ASA TG. MURES – VIITORUL 6-1: Steaua e la cinci puncte de locul 1!

ASA TG. MURES - VIITORUL 6-1: ASA Târgu Mureș a spulberat Viitorul pe teren propriu, scor 6-1, mărind distanța față de Steaua la cinci puncte, cel puțin până mâine seară, când are loc derby-ul României,

02 mai 2015, 08:41

ASA a reușit o repriză secundă de excepție, după ce la pauză conducea doar cu 1-0. FC Viitorul a început mai bine și și-a creat câteva situații bune de gol, având chiar și o bară, prin Nelson Bonilla (44), dar echilibrul s-a rupt în minutul 37, când oaspeții au rămas în zece oameni, după eliminarea fundașului Iulian Mamele, pentru al doilea cartonaș galben. ASA a înscris în prelungirile primei reprize, prin Ioan Hora (45+1), iar după pauză s-a dezlănțuit marcând de alte cinci ori. Hora, omul meciului, a mai punctat de două ori (53, 90+1) și a dat o pasă de gol pentru senegalezul Ousmane N’Doye (66), celelalte goluri ale mureșenilor fiind reușite de Mircea Axente (74) și Dorin Goga (86).

Golul de onoare al oaspeților a fost semnat de Bănel Nicoliță (77).

FC Viitorul nu are nicio victorie în ultimele trei partide (două eșecuri și un egal).
În tur scorul a fost egal, 0-0. ASA a reușit cea mai categorică victorie din acest campionat, iar FC Viitorul a suferit cea mai drastică înfrângere.

ASA a ajuns la 15 partide consecutive fără înfrângere (trei egaluri, 12 victorii).

Min. 92, Hora reuşeşte tripla, 6-1.

Min. 83: 5-1!

MIN. 77: Viitorul reduce din diferenţă, 4-1. Gol Bănel Nicoliţă

MIN 73: 4-0, presiune uriaşă pe Steaua!

MIN. 68: N’Doye marchează și ajunge la cota 13 în acest sezon, Viitorul este în zece jucători.

MIN. 54: Hora marchează din nou cu un şut superb de la peste 25 de metri

MIN. 45: Hora deschide scorul cu un șut din 8 metri

ECHIPELE DE START

ASA Tg. Mureș: Stăncioiu – Feussi, M. Constantin, Bejan, Sepsi – G. Mureșan, N’Doye – Hora, Zicu, Goga – Manolov

Viitorul: Buzbuchi – Hodorogea, Țîru, Mamele, Cr. Manea – Benzar, Nedelcu, R. Marin – Mitriță, Bonilla, Fl. Tănase

Lider după victoria contra Stelei, ASA are o partidă dificilă contra echipei lui Hagi, ocupanta locului 6 în Liga 1, cu 42 de puncte. Echipa lui Ciobotariu are un avans de două puncte în fața Stelei.

Echipele probabile:

ASA Târgu Mureș: Stăncioiu – Feussi, M. Constantin, Bejan, Sepsi – Mureșan, N’Doye – Hora, Zicu, Bumba – Manolov

Viitorul: Albuț – Hodorogea, Țîru, Mamele, Mitrea – Benzar, S. Pană – Nicoliță, Fl. Tănase, Mitriță – Bonilla

ASA TG. MURES – VIITORUL LIVE VIDEO: Echipa antrenata de Liviu Ciobotariu se poate distanta la 5 puncte de Steaua daca inving echipa lui Gica Hagi. Targmuresenii sunt pe val in acest retur, fiind echipa cu cel mai bun parcurs, 10 victorii si 2 egaluri.

Gica Hagi va dori cu siguranta sa dea o mana de ajutor Stelei si nu se va lasa usor in fata targmuresenilor. Echipa „Regelui” are si un obiectiv, fiind in lupta pentru un loc de cupa europeana.

Partida din aceasta seara poate fi urmarita in direct pe Look TV si Digi Sport 1