Australia este noua campioană a Asiei, la fotbal. Golul victoriei a fost marcat în prelungiri VIDEO

Echipa Australiei a câștigat Cupa Asiei pe Națiuni la fotbal, sâmbătă, la Sydney, după ce a învins în finală Coreea de Sud cu scorul de 2-1 (1-0, 1-1), după prelungiri.

31 ian. 2015, 13:53

Australia, gazda turneului final, a deschis scorul prin Massimo Luongo (min. 45), fiind primul gol primit de coreeni la această ediție. Son Heung-min a egalat însă pentru sud-coreeni, în minutele adiționale acordate de arbitru (90+1) și a trimis meciul în prelungiri. James Troisi a reușit golul victoriei în min. 105, ultimul din prima repriză a prelungirilor, după o eroare de proporții a fundașului Kim Jin Su în fața lui Tomi Juric.

În fața a 80.000 de spectatori, selecționata Socceroos a câștigat primul său titlu de campioană a Asiei, o confederație din care face parte din 2006. La ediția trecută a competiției, Australia a fost învinsă în finală de Japonia cu scorul de 1-0, după prelungiri.

Coreea de Sud are în palmares două titluri (1956, 1960) și a mai jucat trei finale (1972, 1980, 1988).