AUSTRALIAN OPEN 2019. Rezultatele de luni, Osaka şi Pliskova sunt în sferturi

AUSTRALIAN OPEN 2019. Karolina Pliskova (Cehia), locul 8 WTA şi cap de serie numărul 7, a învins-o, luni, cu scorul de 6-3, 6-1, pe Garbine Muguruza (Spania), locul 18 WTA şi cap de serie numărul 18, calificându-se în sferturile de finală ale Australian Open.

21 ian. 2019, 06:27

AUSTRALIAN OPEN 2019. Pliskova s-a impus după un meci care a durat o oră şi va juca în faza următoare cu Serena Williams (SUA), locul 16 WTA, care a învins-o cu 6-1, 4-6, 6-4 pe Simona Halep. Palmaresul Karolinei Pliskova cu Serena Williams este de 1-2.

AUSTRALIAN OPEN 2019. De asemenea, Naomi Osaka, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, s-a calificat pentru prima dată în sferturile de finală ale Australian Open, după ce a învins-o, luni, cu scorul de 4-6, 6-3, 6-4, pe letona Anastasija Sevastova, locul 12 WTA şi cap de serie numărul 13. Japoneza s-a impus într-o oră şi 47 de minute şi va evolua, în manşa următoare, cu ucraineanca Elina Svitolina, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 6.

Svitolina s-a calificat în sferturi, a doua oară în carieră, la Melbourne, după 6-2, 1-6, 6-1, cu americanca Madison Keys, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 7, partidă ce a durat o oră şi 36 de minute.

Sferturile de pe jumătatea inferioară a tabloului au fost stabilite duminică şi se vor disputa astfel: Petra Kvitova (Cehia), locul 6 WTA şi cap de serie numărul 8 – Ashleigh Barty (Australia), locul 15 şi cap de serie numărul 15; Danielle Collins (SUA), locul 35 WTA – Anastasia Pavliucenkova (Rusia), locul 44 WTA.