CFR Cluj a obţinut o victorie dramatică la Iaşi. Două goluri au fost marcate în prelungiri

CFR Cluj a câştigat cu 2-1 pe terenul lui CSMS Iaşi, în ultimul meci al etapei a 25-a a Ligii 1. Până în minutul 90+1 ardelenii conduceau cu 1-0, însă după aceea s-au mai marcat două goluri.

27 feb. 2017, 20:25

CFR Cluj a deschis relativ repede scorul, prin Larie, în minutul 18. Deşi era abia prima repriză, disputa avea să capete aspecte dramatice. La o fază în careul moldovenilor, Cristi Bud a reluat spre poartă, mingea a lovit bara, a ricoşat în genunchiul portarului Caparco şi a trecut linia porţii. Nu se ştie însă dacă a trecut cu toată circumferinţa, iar arbitrul nu a validat golul, în ciuda protestelor ardelenilor.

Finalul a fost de infarct. Andrei Cristea a egalat pentru CSM, în primul minut al prelungirilor, iar visul la play-off al CFR-ului părea spulberat. N-au trecut decât câteva zeci de secunde şi Peteleu i-a îngenuncheat definitiv pe moldoveni.

CFR urcă astfel pe locul 3 în clasament, cu şanse mari de a prinde play-off-ul, însă bătălia de la distanţă din ultima etapă se anunţă extremă, cinci echipe fiind înghesuite în două puncte, una dintre ele trebuind să retrogradeze în play-out

1. FC Viitorul  25 16 3 6 39:21 51
2. FC Steaua București  25 13 7 5 33:21 46
3. CFR Cluj 25 13 7 5 41:23 40
4. CS ‘U’ Craiova 25 12 4 9 35:26 40
5. Gaz Metan Mediaș 25 10 9 6 36:26 39
6. Dinamo București 25 11 5 9 38:33 38
7. Astra Giurgiu 24 11 5 8 26:26 38
8. FC Botoșani 25 9 5 11 30:28 32