CFR Cluj – ACS Poli Timişoara 1-0. CFR este campioana de iarnă a Ligii 1. CLASAMENT

Ardelenii au învins-o pe ACS Poli Timişoara şi au răzbunat eşecul suferit în meciul tur.

09 dec. 2017, 20:05

CFR Cluj s-a impus cu greu pe propriul teren în fața lui ACS Poli Timișoara, scor 1-0, după un meci în care portarul bănățenilor Cătălin Straton a făcut minuni între buturi, dar nu și-a putut ajuta echipa să plece cu măcar un punct.

Djokovic a avut două ocazii uriaşe, dar Straton a intervenit de fiecare dată perfect. Portarul echipei viola nu a mai avut ce face la lovitura de cap a brazilianului Vincius, din prelungirile primei reprize. Dan Petrescu a trăit la intensitate maximă fiecare ocazie a jucătorilor săi – s-a aşezat în genunchi după o fază în care Omrani nu a ajuns la minge.

Mult mai calm a fost Ionuţ Popa. Nu s-a putut bucura şi de un gol al lui Poli, care a pierdut cu 0-1. CFR a rămas fără înfrângere pe teren propriu. Mai are de disputat în 2017 doar meciul cu CS U Craiova, in deplasare.

CFR Cluj a egalat astăzi cel mai bun parcurs din istoria clubului în primele 21 de etape. Astfel, în ediția 2007/2008, ardelenii au avut 49 de puncte. La final au câștigat primul dintre cele 3 titiluri.

Totodată, CFR a devenit echipa calificată cel mai rapid în play-off: 2015/16: Astra, et a 22-a (12 decembrie 2016); 2016/17: Viitorul, et a 22-a (4 februarie 2017).