CM de gimnastică: Larisa Iordache a ocupat locul 7 în finală la bârnă

Gimnasta Larisa Iordache s-a clasat, duminică, pe locul 7 în finala la bârnă, la Campionatele Mondiale de la Antwerp (Belgia).

06 oct. 2013, 14:10

Larisa Iordache a intrat penultima în finala de la bârnă, fiind notată cu 13.933, după ce a căzut de pe aparat, clasându-se pe locul 7, penultimul, scrie Mediafax.

Pe podium au urcat Alia Mustafina (Rusia, 14.900, medalie de aur), Kyla Ross (SUA, 14.733, argint) şi Simone Biles (SUA, 14.333, bronz).

Larisa Iordache va mai lua startul duminică şi în finala de la sol, la fel ca şi Sandra Izbaşa.

Tot duminică, la sărituri masculin, Marius Berbecar a ocupat locul 7 (14.850), el urmând să ia startul şi în finală la paralele.

Vineri, în finală la individual-compus, Larisa Iordache s-a clasat pe locul patru.

La CM de la Antwerp au luat startul 410 gimnaşti (269 băieţi şi 141 fete), acordându-se medalii în finalele pe aparate şi la individual-compus.

Citeşte şi Ştefania Stănilă a debutat la 15 ani la CM de gimnastică, fiind cea mai tânără sportivă din competiţie