CSM Bucureşti a pierdut cu Gyor, scor 20-26, şi va juca doar finala mică în Final Four

CSM București a pierdut, sâmbătă, la Budapesta, primul meci din Final Four, scor 20-26, în fața lui Gyor şi va juca, duminică, finala mică.

12 mai 2018, 14:46

CSM București a început dezastruos, iar Gyor a marcat trei goluri consecutive, până când Cristina Neagu a luat o acțiune pe cont propriu, în minutul 10, și a marcat. Nici șansa nu a fost de partea bucureștencelor, bara fiind lovită de şase ori în primele 30 de minute, o dată chiar din lovitura de la 7 metri, de Isabelle Gullden. Ajutată și de intervențiile Jelenei Grubisic, CSM a intrat la cabine cu un deficit de doar două goluri, 10-12.

Defensiva campioanei României şi-a revenit în debutul primei reprize, iar CSM Bucureşti a reuşit să egaleze la 16! Lucrurile au luat o turnură neplăcută după timpul de odihnă cerut de Ambros Martin. Unguroaicele s-au apărat agresiv, au fost mai inspirate în defensivă și s-a desprins la trei goluri cu 12 minute înaintea finalului. Un 7 metri ratat de Cristina Neagu a tăiat orice elan al „tigroaicelor”, iar Gyor a defilat, scor final 26-20.

Cristina Neagu a ajuns la 106 goluri în actuala ediţie a Ligii Campionilor şi este cea mai bună marcatoare a competiţiei.

CSM Bucureşti va juca, duminică, de la ora 16:15, finala mică din Final Four, cu învinsa meciului Vardar Skopje – Rostov Don, programat, sâmbătă, de la ora 19:00.

CSM Bucureşti – Gyor 20-26 (10-12)

CSM Bucureşti: Neagu 6, Manea 4, Kutovic 4, Mehmedovic 3, Gullden 1, Curea 1, Jorgensen 1.

Gyor: Groot 7, Oftedal 5, Gorbicz 5, Amorim 4, Broch 2, Bodi 2, Althaus 1.