CSM Bucureşti, aproape calificată în FINAL FOUR după 34-21 cu Metz în prima manşă din „sferturi”

CSM București a învins, vineri, pe Metz, scor 34-21, în prima manşă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin. Campioana României este aproape de a treia calificare consecutivă în Final Four. Returul se joacă pe 15 aprilie.

06 apr. 2018, 18:55

„Tigroaicele” n-au avut practic nicio emoție. Au început meciul foarte bine, iar la pauză conduceau cu 19-13 după evoluțiile fabuloase ale lui Neagu, Kurtovic și Gullden.

După revenirea de la cabine, franțuzoaicele n-au reușit să marcheze un gol timp de 12 minute. În toată această perioadă, CSM a înscris de parcă ar fi fost singura echipă de pe teren. Finalul jocului a adus și cea mai frumoasă fază a meciulu: Kurtovic a făcut o piruetă superbă pe lângă o adversară, a trimis mingea lobată până la Gullden, iar aceasta a înscris din săritură.

Pentru CSM Bucureşti au marcat Neagu 10, Gullden 7, Mehmedovic 4, Kurtovic 4, Curea 3, Niombla 2, Frafjord 1, Hagman 1, Jorgensen 1, Manea 1.

Meciul returul va avea loc în Franța, pe 15 aprilie, de la ora 18:00.

Tot vineri, într-un alt sfert de finală, tot manşa tur, FC Midtjylland – HC Vardar, scor 23-24 (16-13). Returul este programat în 14 aprilie.

Celelalte două „sferturi” sunt Buducnost – Gyor (7 şi 14 aprilie) şi Ferencvaros Budapesta – Rostov-Don (7 şi 14 aprilie).

Turneul Final Four va avea loc la Budapesta, în 12 şi 13 mai.