FINAL FOUR: CSM Bucureşti – Rostov Don 31-30 (19-14) în finala mică a Ligii Campionilor. Din nou doar BRONZ

CSM Bucureşti a învins, duminică, pe Rostov Don, scor 31-30 (19-14), în finala mică a Ligii Campionilor la handbal feminin şi a cucerit pentru a doua oară consecutiv medaliile de bronz, după ce câştigase trofeul în 2016.

13 mai 2018, 14:40

CSM Bucureşti a început extrem de motivate finala mică cu Rostov. Jucătoarele lui Per Johanssonau controlat partida încă din primele minute. Ba chiar și-au creat, în mai multe rânduri, un avantaj incredibil de 7 goluri! Primele 30 de minute s-au încheiat cu un avantaj de 5 goluri al „tigroaicelor”, 19-14, însă nimic nu avea să anticipeze căderea inexplicabilă din repriza secundă.

Campioana României a început să dea semne de vulnerabilitate în defensivă și nu a mai atacat cu aceeași intensitate precum în prima repriză. Rusoaicele au reușit chiar să egaleze, 25-25, spre uluiala lui Per Johansson și a celor o mie de români prezenți în sala din Budapesta. CSM Bucureşti a reușit cumva să-și salveze situația pe final, Curea și Kurtovic reușind câteva goluri importante în ultimele 10 minute ale partidei.

Finala mare, Gyor – Vardar, se joacă, sâmbătă, de la ora 19:00.

CSM Bucureşti – Rostov Don 31-30 (19-14)

CSM Bucureşti: Ungureanu, Grubisic – portari; Udriştioiu 3, Frafjord 1, Gullden 6, Curea 5, Neagu 3, Jacobsen 1, Jorgensen 7, Ayglon, Bazaliu, Manea 1, Kurtovic 1, Niombla 2, Hagman, Mehmedovic 1. Antrenor: Per Johansson

Rostov Don: Mekhdieva, Pessoa – Slivinskaya, Managarova 1, Petrova 1, Sen 1, Vyakhireva, Sudakova 5, Makeeva 2, Kalinichenko 4, Dembele 2, Bulatovic 4, Ilina 3, Stepanova, Barbosa 2, Borshchenko 5. Antrenor: Frederic Bougeant