CSU Asesoft Ploieşti, campioana României pentru a 11-a oară. Prahovenii au câştigat cu 3-0 finala cu BC Mureş

CSU Asesoft Ploieşti a cucerit al 11-lea său titlu de campioană naţională la baschet masculin, duminică, după ce a învins-o pe BC Mureş, la Tg. Mureş, cu scorul de 86-76 (18-21, 19-14, 25-22, 24-19), în al treilea meci al finalei Ligii Naţionale.

24 mai 2015, 18:32

CSU Asesoft şi-a adjudecat cu scorul general de 3-0 finala cu BC Mureş, disputată potrivit regulii cel mai bun din cinci partide. În primele două partide la Ploiești, 79-70 şi 81-67.

În sezonul regulat, BC Mureș s-a impus în ambele partide, cu 82-85 în Sala Olimpia la mijlocul lunii noiembrie și cu 79-74 pe teren propriu.

Victoria din această ediţie de campionat i-a fost dedicată antrenorului echipei, sârbul Vladimir „Dado” Arnautovic, diagnosticat cu cancer la ficat în această primăvară. De altfel, Ionuţ Georgescu, preşedintele executiv al prahovenilor, spunea în urmă cu cîteva săptămâni: „Cele mai importante lupte le dăm în afara terenului, iar Dado Arnautovic se bucură de tot sprijinul nostru în situația de față. Pentru noi, este mai mult decât un antrenor, este prietenul nostru și omul care ne-a ajutat în multe privințe. Dado nu se lasă niciodată bătut, este un luptător și o persoană care dorește să iasă învingător din fiecare provocare„.

Citeşte şi ASESOFT a încheiat participarea în EUROCUP cu o VICTORIE

Asesoft şi BC Mureş s-au mai întâlnit în finala campionatului în 2013, când CSU s-a impus cu 4-2 la general, Asesoft cucerind ultimele patru titluri de campioană.

În partida a treia, de la Tg. Mureș, gazdele au condus în primul sfert cu 21-15, iar la capătul primelor zece minute tabela arăta 21-18. Ardelenii s-au desprins la 25-18 (22), dar CSU Asesoft a revenit și a întors scorul pe finalul sfertului al doilea, astfel că la jumătatea partidei ploieștenii aveau avantaj, 35-37.

În sfertul al treilea, avansul oaspeților a crescut la șapte puncte, 42-49 (25), iar CSU a reușit să împiedice formația mureșeană să se apropie. Campioana păstra un ecart de cinci puncte înaintea ultimelor zece minute, 57-62, care a crescut în minutul 34 la 12 puncte (61-73). CSU Asesoft Ploiești a câștigat în cele din urmă cu 86-76.

Citeşte şi Asesoft Ploieşti, victorie SENZAŢIONALĂ în Eurocup. A câştigat pe terenul deţinătoarei trofeului

Lituanianul Marius Runkauskas, cu 26 de puncte, 3 recuperări și 8 pase decisive, a fost cel mai bun jucător al ploieștenilor. Antrenorul Sasa Ocokoljic i-a mai folosit pe Cătălin Burlacu 17 p, 2 rec, 3 pd, Christopher Cooper Williams 11 p, 4 rec, 1 pd, Jermaine Jonte Flowers 8 p, 2 rec, 2 pd, Michalis Pelekanos 5 p, 5 rec, 1 pd, Stefan Pot 3 p, 6 rec, 1 pd, Levente Szijarto 7 p, 1 rec, Ivan Zigeranovic 9 p, 4 rec, 1 pd.