Simona Halep – Arina Sabalenka, 6-2, 6-2, calificare lejeră în semifinale la Shenzhen

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Shenzhen, graţie victoriei în două seturi cu Aryna Sabalenka (73 WTA), scor 6-2, 6-2, iar în penultimul act se va duela cu Irina Begu.

04 ian. 2018, 07:53

Halep şi-a pierdut serviciul o singură dată în meciul cu Sabalenka, în primul set, dar a reacţionat extrem de bine şi nu a cedat niciun moment iniţiativa.

„Ştiam că loveşte foarte puternic, dar am stat bine pe picioare şi am putut bloca fiecare lovitură. Am simţit că am jucat foarte bine. Mâine va fi un meci greu împotriva unei alte românce, dar îmi doresc să înving.

Mă simt bine la Shenzhen şi vreau să le mulţumesc tuturor celor care au venit astăzi să mă urmărească”, a spus Simona Halep la finalul partidei.

Simona Halep – Arina Sabalenka 6-2, în al doilea set

Simona Halep – Arina Sabalenka 6-2, în primul set

În urma acestui succes, Halep îşi va păstra locul I în clasamentul WTA pentru a 14-a săptămână la rând şi va fi principala favorită la Australian Open, primul Grand Slam al anului (15-28 ianuarie).

Calificarea în sferturi este recompensată la Shenzhen cu 13.121 de dolari şi cu 60 de puncte WTA.

Anul trecut, Simona Halep a pierdut în optimi la acest turneu, în faţa sportivei cehe Katerina Siniakova, scor 3-6, 6-4, 5-7. Halep a câştigat competiţia chineză în 2015.