CFR Cluj, campioana României pentru a patra oară. FCSB a pierdut din nou titlul în ultima etapă

FCSB-Astra Giurgiu 1-0, CFR Cluj-Viitorul Constanţa 1-0 şi Poli Iaşi-Universitatea Craiova 1-2 au fost rezultatele din ultima etapă a Ligii 1, în urma cărora CFR Cluj a devenit din nou campioana României.

20 mai 2018, 13:36

CFR Cluj a mai câştigat campionatul în 2008, 2010 şi 2012, iar acum avea nevoie de victorie pentru a fi sigură de al patrulea titlu din istorie. A câştigat cu 1-0 în faţa Viitorului, printr-un gol marcat de Djokovic, în minutul 43, astfel că trupa lui Dan Petrescu a devenit noua campioană a ţării.

Este pentru al doilea an la rând când Steaua pierde titlul în ultima etapă, aceeaşi situaţie înregistrându-se sezonul trecut, când Viitorul şi CFR au jucat la Ovidiu, trupa lui Hagi fiind cea care a câştigat atunci cu 1-0. Ultima oară când FCSB a fost campioana României a fost în 2015.

Jucătorii echipei CFR Cluj au primit, duminică, trofeul, medaliile şi tricourile de campioni ai României, după ce au reuşit să câştige titlul în Liga I pentru a patra oară. Jucătorii clujeni au fost premiaţi de secretarul general al LPF, Justin Ştefan. Trofeul Ligii I a fost ridicat de căpitanul Mario Camora şi de jucătorul Juan Emmanuel Culio. În momentul ridicării trofeului, pe stadion s-a auzit melodia We Are The Champions.

Faze importante:

Min. 75 FCSB ratează o mare ocazie de a face 2-0. Şutul lui Denis Man este respins cu greu de Iliev, iar Tănase nu poate relua din faţa porţii goale!

Min. 61 Lovitură liberă pentru FCSB, Budescu trimite peste poartă.

Min. 41 GOOOL FCSB! „Bizonul” Gnohere înscrie din 6 metri, după un contraatac şcoală al roş-albaştrilor, care au dus mingea ână în careul mic al Astrei.

Min. 25 Ocazie mare FCSB, Momcilovic e aproape să deschidă scorul. Mingea centrată din lovitură liberă e reluată cu capul de fundaşul Stelei, dar Iliev respinge greu!

Min. 22 O nouă lovitură liberă pentru Astra, de data aceasta executată cu schemă, Florentin Matei trage la colţul scurt, Bălgrădean scoate în corner.

Min. 14 Lovitură liveră pentru Astra, de la 22 de metri, mingea trimisă de Florentin Matei trece puţin pe lângă poarta lui Bălgrădean.

Min. 2 Meciul începe vijelios, putea fi 1-1! Steaua a avut o ocazie mare prin Florinel Coman şi două cornere, iar pe contraatac oaspeţii puteau să marcheze, dar mingea s-a dus pe lângă poarta lui Bălgrădean, din situaţie de unu-la-unu.

Min. 1 A început meciul de pe Lia Manoliu.

DIGI SPORT CFR-VIITORUL

Min. 43 GOOOL CFR! Djokovic marchează, la doar şapte minute de la intrarea pe teren! El intrase în minutul 36, în locul lui Bordeianu.

Min. 17 Ocazie mare Viitorul, Voduţ scapă singur cu Arlauskis, dar locul său trece puţin peste poartă.

Min. 1 A început meciul de la Cluj.

Înaintea ultimei etape din play-off-ul Ligii 1, CFR Cluj și FCSB erau despărțite în clasament de un singur punct.

1. CFR Cluj 9 4 5 0 11:6 47
2. FCSB 9 5 3 1 13:6 46
3. FC Viitorul 9 3 4 2 13:10 35
4. CS ‘U’ Craiova 9 2 3 4 8:9 35
5. Astra Giurgiu 9 3 2 4 9:10 33
6. Poli Iași 9 1 1 7 4:17 24