Dinamo, în pericol să piardă play-off-ul. A suferit a doua înfrângere consecutivă în 2017

Dinamo a pierdut luni seara la Chiajna, în epilogul etapei a 23-a din Liga 1. "Câinii" au pierdut cu scorul de 1-2 şi se află acum pe locul 6, la egalitate cu Astra, echipa de pe locul 7, care are un meci mai puţin disputat.

13 feb. 2017, 19:55

După 1-2 cu Viitorul Constanţa, Dinamo a pierdut cu 1-2 şi la Chiajna şi îşi vede ameninţată serios prezenţa în play-off. Dacă punem la socoteală şui înfrângerea din ultima partidă jucată în campionat în 2016, 1-3 la Iaşi, putem spune că Dinamo a bifat a treia înfrângere consecutivă în Liga 1.

Luni seara, la Chiajna, „câinii” au suferit un eşec neaşteptat. Raul Costin a deschis scorul pentru gazde, în minutul 31, la doar cinci minute după ce a intrat în joc, în locul lui Bejan. Dinamo a egalat după pauză, prin Nemec (min. 51) şi părea că va întoarce soarta partidei în favoarea sa, însă Marian Cristescu avea să îi strice socotelile lui Ioan Andone. Atacantul Chiajnei a punctat pentru 2-1 în minutul 80. Acesta a rămas scorul final, în ciuda celor 7 minute de prelungire, care s-au transformat până la urmă în 10.

Pentru Dinamo situaţia se complică, afându-se pe ultimul loc care asigură prezenţa în play-off, la egalitate cu formaţia de sub ea, Astra Giurgiu, care are însă un meci mai puţin disputat, restanţa de la Iaşi.