DINAMO-OTELUL 4-0 în etapa 1 din LIGA I. „Triplă” a lui BILINSKI

DINAMO-OTELUL 4-0. Dinamo a debutat furtunos în noul sezon şi a câştigat cu 4-0 meciul cu Oţelul din etapa 1. Au marcat ELTON în minutul 24 şi  BILINSKI în minutele 28, din penalty, 48 şi 68.

28 iul. 2014, 19:52

DINAMO-OTELUL 4-0. Dinamo a surclasat pe Oţelul cu scorul de 4-0 (2-0), luni seara, pe Stadionul „Dinamo”, în ultimul meci din etapa 1 a Ligii I de fotbal.

Golurile au fost marcate de brazilianul Elton Da Silva Figueiredo (24) şi de polonezul Kamil Bilinski (28 – penalty, 47, 68), care este golgheterul Ligii I după prima rundă. Oţelul a avut o bară, prin Alexandru Zaharia, în min. 32.

Dinamo: Samoilă – Fai, Durimel, Ad. Popa II, Grecu – Boubacar, Elton (C. Matei ’64) – Rotariu (Filip ’81), Bărboianu, V. Lazăr – Bilinski (Lemac ’72). Antrenor: Flavius Stoican.

Oţelul: Vlăsie – Cojoc (Măruş ’71), Mişelăricu, Sipovici, Murgoci – V. Gheorghe, Karlik – Avdici, Onwuachi, Al. Zaharia – Cr. Cristea (Ciftci ’75). Antrenor: Michael Weiss.

Cartonaşe galbene: Grecu ’31, Ad. Popa II ’43, Elton ’45, Bilinski ’54 / Mişelăricu ’27.

Arbitri: Sebastian Colţescu (central) – Mircea Grigoriu, Marius Nicoară (asistenţi) – Adrian Illyeş (rezervă).

Observatori: Mircea Călin, Augustus Constantin.

La partida din Şoseaua Ştefan cel Mare au asistat 7.163 de spectatori, dintre care de 30 de fani gălăţeni.

Suporterii dinamovişti de la Peluza Cătălin Hâldan au afişat un banner pe care era scris: „Vrem de astăzi să faceţi primul pas, arătaţi că spiritul lui Dinamo a rămas”. La meci au asistat 7.163 spectatori.