SIMONA HALEP-CAMILA GIORGI, în turul III la Miami Open 6-4, 7-5

SIMONA HALEP a obţinut a doua victorie la Miami Open, 6-4, 7-5 cu jucătoarea italiană Camila Giorgi. Adversara Simonei din optimi se va alege între o altă italiancă, Flavia Penetta, şi fosta lideră a tenisului mondial, Victoria Azarenka, din Belarus.

29 mart. 2015, 14:02

DOLCE SPORT LIVE VIDEO. SIMONA HALEP-CAMILA GIORGI s-au întâlnit în premieră în curcuitul WTA, iar pentru calificarea în optimile de finală la Miami Open, Simona Halep a obținut 120 de puncte WTA și 59.185 de dolari.

Desfăşurarea meciului:

Game 22 Simona Halep a câştigat partida cu 6-4, 7-5 şi va juca marţi în optimile de finală la Miami Open.

Game 20 Simona nu poate închide meciul şi îşi pierde serviciul la 15, scor 5-5 în setul doi.

Game 19 Break la 0 al Simonei, care va servi pentru câştigarea meciului.

Game 18 Italianca ia acum două game-uri consecutive, 4-4 în setul doi.

Game 16 Simona a câştigat trei game-uri la rând şi are acum 4-2.

Game 14 Fiecare jucătoare îşi câştigă serviciul, 2-2.

Game 12 Break Giorgi, la 15, 1-1.

Game 11 Break Simona, la 40, în debutul setului secund, 1-0 pentru Simona.

Game 10 Simona câştigă primul set cu 6-4, după ce şi-a valorificat serviciul, la 40.

Game 9 Este rândul Simonei să câştige două game-uri la rând şi acum va servi pentru câştigarea primului set.

Game 7 Simona pierde două game-uri la rând, pe propriul serviciu la 40, şi pe serviciul lui Giorgi la 15. 4-3 pentru italiancă.

Game 5 Simona face primul break al meciului, la 0, şi preia conducerea, 3-2.

Game 3 Game la 30 câştigat de Giorgi, care conduce cu 2-1.

Game 2 Simona îşi câştigă serviciul la 30.

Game 1 Giorgi câştigă la 0, 1-0.

DOLCE SPORT LIVE VIDEO. „Nu sunt obișnuită să joc un turneu lung precum Indian Wells și apoi imediat altul ca acela de la Miami. E dificil, pentru că fiecare meci e greu la acest nivel și trebuie să fi concentrat la fiecare partidă. Încerc să mă mențin concentrată și să fac un joc relaxat. Sunt gata pentru acest turneu și voi vedea cât de departe pot merge”, a eclara Simona Halep înaintea acestei partide, însă trebuie amintit faptul că în cazul în care ea va reuşi să câştige Miami Open va reveni numărul 2 mondial.

DOLCE SPORT LIVE VIDEO.Simona Halep-Camila Giorgi începe la ora 18.10, iar învingătoarea joacă împotriva câştigătoarei partidei Flavia Penetta – Victoria Azarenka.