Echipa de gimnaste junioare a României, clasată pe locul 4 la Campionate Europene 2018 de la Glasgow

România a ocupat locul al patrulea în concursul pe echipe rezervat junioarelor din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică artistică ediţia 2018, care se desfăşoară la Glasgow (Scoţia).

04 aug. 2018, 08:13

Cu un total de 154,862 puncte, echipa ţării noastre, compusă din Silviana Sfiringu, Antonia Duţă, Ioana Stănciulescu, Daniela Trică şi Ana-Maria Puiu, a fost devansată de formaţiile Italiei, campioană continentală cu 161,063 puncte, Rusiei – medaliată cu argint (160,363) şi Marii Britanii – clasată pe ultima treaptă a podiumului (158,931).

În concursul individual compus, victoria a revenit italiencei Giorgia Villa, cu 56,065 puncte, urmată de britanica Amelie Morgan (53,832) şi rusoaica Ksenia Klimenko (53,532), medaliate cu argint, respectiv bronz. Ioana Stănciulescu a ocupat poziţia a şaptea, cu 51,732 pct, în timp ce Silviana Sfiringu a terminat concursul pe locul opt, cu 51,265.

Duminică, în finalele de aparate, ţara noastră va avea trei reprezentante: Antonia Duţă şi Ioana Stănciulescu vor concura la sol, în timp ce Silvia Sfiringu se va lupta pentru o medalie la sărituri.