SIMONA HALEP, eliminată în „sferturi” la Wimbledon: 7-6, 6-7, 4-6 cu Johanna Konta. A ratat urcarea pe locul 1 WTA

Simona Halep a pierdut, marţi, meciul cu Johanna Konta din sferturile de finală de la Wimbledon şi a ratat ocazia de a deveni noul nr. 1 WTA.

11 iul. 2017, 17:54

Simona Halep a câştigat primul set la tie-break, 7-2. Simona Halep a condus setul cu 3-0 şi 4-1, dar Johanna Konta a revenit la 6-6. În tie-break, Simona Halep a condus cu 3-2, iar de aici a câştigat toate mingile.

Simona Halep a pierdut setul al doilea, la tie-break, deşi a condus cu 5-4 şi a avut serviciul. A pierdut trei mingi consecutive, iar Johanna Konta duce meciul în decisiv.

Simoan Halep a pierdut setul decisiv şi meciul, 4-6, ratând nu doar calificarea în semifinale, ci şi urcarea pe locul 1 WTA.

Johanna Konta e prima jucătoare britanică ce ajunge în semifinale la Wimbledon după 39 de ani!