CFR Cluj a surclasat Botoşaniul şi a revenit pe primul loc în Liga 1. Dinamo a ajuns penultima în clasament

CFR Cluj a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 5-1 (2-0), echipa FC Botoşani, într-un meci contând pentru etapa a 14-a a Ligii 1. Într-o altă partidă de sâmbătă, AFC Hermannstadt a învins cu 3-1 pe terenul lui Sepsi Sf. Gheorghe şi a depăşit-o pe Dinamo în clasament.

03 nov. 2018, 18:13

FC BOTOŞANI – CFR CLUJ LIVE 1-5. Campioana a avut multă şansă în prima repriză, când a deschis scorul în min. 10, prin autogolul lui Sebastian Chitoşcă, în urma unui carambol, iar gazdele au trimis de două ori mingea în bară, prin Ongenda (35), din lovitură liberă, şi Cătălin Golofca (45+1). Clujenii au mai marcat o dată prin Juan Emanuel Culio (28), dar au arătat mult pragmatism şi după pauză, când au mai înscris Adrian Păun (54), Ciprian Deac (69) şi Billel Omrani (73), pe fondul căderii totale a echipei botoşănene.

Golul de onoare al echipei antrenate de Costel Enache a fost semnat de francezul Hervin Ongenda (83), din lovitură liberă.

Acesta nu este cel mai mare scor dintre cele două echipe, care a fost de 6-0, pe 16 aprilie 2016, la Cluj-Napoca.

CFR a reuşit cea mai categorică victorie a sa din acest campionat, echipa fiind neînvinsă de şapte etape (cinci victorii, două egaluri). FC Botoşani este la al doilea eşec consecutiv, ambele acasă.