FORMULA 1, final dramatic de sezon. Hamilton a câştigat în Brazilia, titlul se joacă în ultima etapă

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), campionul mondial en titre, a câștigat duminică Marele Premiu al Braziliei de Formula 1 și s-a apropiat la 12 puncte de coechipierul său, germanul Nico Rosberg, lider în clasamentul piloților când a mai rămas o singură cursă.

14 nov. 2016, 06:36

FORMULA 1. Cronometrat în 3h01min01sec335/1000, Hamilton a obținut a treia sa victorie consecutivă după ce a plecat din pole position și prima în Brazilia.

Pe locul 2 în MP de la Interlagos a fost Rosberg, la 11sec455/1000 de învingător. Titlul va fi decis în ultima cursă a sezonului, la Abu Dhabi, peste două săptămâni.

Tânărul olandez Max Verstappen (Red Bull) s-a clasat al treilea în MP al Braziliei, o cursă care a fost întreruptă de două ori din cauza ploii.

16. Jenson Button (Marea Britanie/McLaren) 01:21.994

Piloții care au abandonat sunt Esteban Gutierrez (Mexic-Haas — Ferrari), Felipe Massa (Brazilia/Williams-Mercedes),
Jolyon Palmer (Marea Britanie/Renault), Kimi Raikkonen (Finlanda/Ferrari), Marcus Ericsson (Suedia/Sauber — Ferrari) și Romain Grosjean (Franța/Haas — Ferrari).

În clasamentul piloților, Rosberg are 367 de puncte și este urmat de Hamilton, 355 p, Daniel Ricciardo, 246 p, Sebastian Vettel, 197 p, Max Verstappen, 192 p, Kimi Raikkonen, 178 p etc.

În clasamentul constructorilor, Mercedes-AMG, care și-a asigurat de mai mult timp titlul de campion, are 722 de puncte, la mare distanță de următoarele clasate, Red Bull 446 p, Ferrari, 375 p, Force India 163 p etc.