FORMULA 1. Lewis Hamilton, victorie în Marele Premiu al Japoniei. Sebastian Vettel, pe 6. VEZI CLASAMENTELE

Lewis Hamilton a câștigat, dumunică, la Suzuka, Marele Premiu al Japoniei și și-a consolidat prima poziție în clasamentul piloţilor după ce Sebastian Vettel a terminat doar pe locul 6.

07 oct. 2018, 06:39

Lewis Hamilton are acum 67 de puncte în fața lui Sebastian Vettel, cu numai patru curse înainte de finalul sezonului. Britanicul a plecat excelent din pole position și a blocat calea lui Valtteri Bottas, în timp ce Max Verstappen s-a menținut pe poziția a treia în fața lui Kimi Raikkonen. În turul 4, comisarii de cursă au trimis Safety Car-ul pe circuit ca urmare a unei pene suferite de Kevin Magnussen după ce a fost lovit din spate de Charles Leclerc. La reluarea cursei, în turul 8, Vettel l-a atacat agresiv pe Verstappen pe interior, iar pilotul Red Bull a închis trasa, astfel că cei doi s-au acroșat! Verstappen și-a păstrat locul 3, în timp ce Vettel a pierdut controlul volanului și a revenit pe circuit în spatele plutonului, pe locul 18!

Unica serie de intrări la boxe s-a produs până în turul 25 și a adus o singură schimbare în plutonul fruntaș. Hamilton și Bottas au înlocuit softurile cu pneuri medium, în timp ce Verstappen a schimbat supersofturile cu softuri și a așteptat cinci secunde ca penalizare pentru incidentul cu Raikkonen. Vettel a efectuat schimbul mai târziu și treptat a urcat până pe locul 6.

În a doua parte a cursei evenimentele importante au lipsit în plutonul fruntaș. Verstappen a gestionat cel mai bine situația și s-a apropiat amenințător de Bottas, însă nu a reușit să inițieze un atac decisiv în ultimele tururi.