Portugalia este CAMPIOANA EUROPEI. 1-0 în finala cu FRANŢA, gol EDER în prelungiri

FRANTA PORTUGALIA 0-1. Portugalia este noua campioană a Europei, după ce a câştigat în premieră finala Euro 2016, 1-0 cu Franţa. Eder a marcat golul victoriei în min. 109.

10 iul. 2016, 21:46

FRANTA PORTUGALIA 0-1. Naţionala Portugaliei a câştigat, duminică seară, scor 1-0, după prelungiri, în meciul jucat cu prima reprezentativă a Franţei, disputată pe Stade de France din Paris, iar selecţionata antrenată de Fernando Santos a obţinut primul titlu european din istorie.

Portugalia a început cum nu se putea mai prost meciul, după 8 minute Cristiano Ronaldo s-a accidentat, a revenit pe teren, dar până în minutul 23 când a fost înlocuit cu Quaresma a jucat mai mult într-un picior. Partea a doua a fost mai alertă. După o oră de joc, Griezmann e văzut bine liber în careu, dar lovitura sa cu capul trece puțin peste poartă. Cu un sfert de oră înainte de final, Giroud a șutat din interiorul careului, dar Rui Patricio a avut o intervenție de clasă. În minutul 80, Portugalia a avut o dublă ocazie de gol. Nani a trimis o centrare șutată, Lloris a scos de sub bară, mingea a ajuns la Quaresma, dar foarfeca sa a fost reținută de portarul Franței.

FRANTA PORTUGALIA 0-1. Golul Portugaliei a venit în prelungirile meciului. În minutul 109, Eder a scăpat de un adversar și a șutat nederanjat de nimeni de la 20 de metri, mingea s-a oprit în plasa porții și lusitanii și-au trecut în cont prima cupă continentală.

FRANTA – PORTUGALIA 0-1 (0-0, 0-0)

Eder 109

FRANTA: Lloris – Sagna, Umtiti, Koscielny, Evra – Matuiti, Pogba, Sissoko (Martial 109) – Payet (Coman 58), Giroud (Gignac 78), Griezmann.

PORTUGALIA: Rui Patricio – Cedric, Pepe, Fonte, Raphael Guerreiro – William Carvalho – Renato Sanches (Eder 79), Joao Madrio, Adrien Silva (Joao Moutinho 66) – Ronaldo (Quaresma 25), Nani.

Franţa: Lloris – Sagna, Umtiti, Koscielny, Evra – Matuiti, Pogba, Sissoko (Martial 109) – Payet (Coman 58), Giroud (Gignac 78), Griezmann

FRANTA – PORTUGALIA 0-1 LIVE TEXT

End Time FINAL DE MECI. FRANTA – PORTUGALIA 0-1!

115′Yellow card cartonaş galben pentru Pogba

109′ – Goal GOL PORTUGALIA ! A marcat EDER ! FRANTA – PORTUGALIA 0-1 ! VIDEO AICI

108′ – Guerreiro şutează în bară dintr-o lovitură liberă

107′Yellow card cartonaş galben pentru Koscielny

Start Time A început repriza a doua de prelungiri

End Time FINAL prima repriză de prelungiri

104′ – Lloris scoate incredibil lovitura de cap a lui Edér

99′Yellow card cartonaş galben pentru William Carvalho

97′Yellow card cartonaş galben pentru Matuidi

95′Yellow card cartonaş galben pentru Raphael Guerreiro

Start Time A început prima repriză de prelungiri.

End Time FINAL 90 de minute. FRANTA – PORTUGALIA 0-0. Urmează două reprize de prelungiri, a câte 15 minute.

90′ – bară Gignac!

80′ – Lloris scoate şutul înşelător al lui Nani

79′Substitution schimbare Portugalia. Iese Renato Sanches, intră Edér

78′ Substitution schimbare Franta. Iese Giroud, intră Gignac

75′ – Rui Patrício scoate miraculos şutul lui Giroud

67′Substitution schimbare Portugalia. Iese Adrien Silva, intră João Moutinho

66′ – cea mai mare ocazie a meciului: Griezmann reia cu capul, singur, de 6 metri, peste poartă, o centrare excelentă a lui Coman

62′Yellow card cartonaş galben pentru João Mário

58′ Substitution schimbare Franta. Iese Payet, intră Coman

Start Time A început repriza a doua.

End Time PAUZĂ. FRANTA – PORTUGALIA 0-0

38′ – Raphael Guerreiro trage, dar nu obţine mai mult de un corner

35′Yellow card cartonaş galben pentru Cédric

34′ – Rui Patrício intervine excelent la şutul lui Sissoko

25′ – Substitution schimbare Portugalia. Iese Cristiano Ronaldo, accidentat, pe targă, intră Quaresma

20′ – emoţii pentru Portugalia. Cristiano Ronaldo a ieşit deja de două ori pentru îngrijiri medicale după o contră genunchi în genunchi cu Payet, de acum câteva minute

10′ – dublă ocazie pentru Franta, prin Griezmann şi Giroud. Intervenţii excelente ale lui Rui Patrício

7′ – Griezmann are şi el o bună ocazie

4′ – Nani scapă singur, trage de la 18 metri, peste poartă

1′ – Portugalia a avut lovitura de start în finala cu Franta

Start Time A început FRANTA – PORTUGALIA, finala EURO 2016

FRANTA PORTUGALIA LIVE VIDEO ONLINE PRO TV DOLCE SPORT. Echipele de start la meciul FRANTA – PORTUGALIA

FRANTA: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Sissoko, Pogba, Matuidi, Payet – Griezmann, Giroud.

PORTUGALIA: Rui Patrício – Cédric, Pepe, Fonte, Raphael Guerreiro – William Carvalho – Renato Sanches, Adrien Silva, João Mário – Nani, Cristiano Ronaldo.

FRANTA PORTUGALIA LIVE VIDEO ONLINE PRO TV DOLCE SPORT. Trofeul EURO 2016 a ajuns pe Stade de France. În câteva ore, după finala FRANTA – PORTUGALIA, vom afla dacă va fi ridicat de Hugo Lloris sau de Cristiano Ronaldo.

FRANTA PORTUGALIA LIVE VIDEO ONLINE PRO TV DOLCE SPORT. Hotelul în care este cazată reprezentativa Franței a fost evacuat, cu trei ore înaintea finalei, după ce polițiștii au găsit un pachet suspect în jurul clădirii. Pirotehniștii au recurs la o explozie controlată a pachetului suspect!

FRANTA PORTUGALIA LIVE VIDEO ONLINE PRO TV DOLCE SPORT. Meciul FRANTA PORTUGALIA, care este LIVE VIDEO ONLINE la PRO TV şi DOLCE SPORT, a fost arbitrat de englezul Mark Clattenburg, ajutat de asistenţii Simon Beck şi Jake Collin şi de adiţionalii Anthony Taylor şi Andre Marriner. Rezervă a fost Viktor Kassai din Ungaria, iar rezervă a asistenţilor, Gyorgy Ring.