„Fulgerul” Usain Bolt, magistral la 200 metri. A câştigat clar cursa de la Ostrava VIDEO

Usain Bolt a câştigat a doua sa cursă de 200 metri în ultimele 21 de luni, oprind acele cronomentrelor la 20 de secunde şi 13 sutimi, în cadrul reuniunii atletice de la Ostrava.

26 mai 2015, 20:06

Usain Bolt nu a câştigat niciodată medalia de bronz într-o competiţie atletică majoră. Are 16 medalii de aur şi două de argint, iar mitingul atletic de la Ostrava i-a dat campionului olimpic jamaican un reper important pentru atingerea formei maxime la Mondialele de atletism programate în august, la Beijing.

Citeşte şi JO 2012: Usain Bolt, legenda continuă. Podium exclusiv din Jamaica în finala de la 200 m

20.13 secunde a fost timpul cu care a fost înregistrat Bolt, cu aproape o secundă mai slab decât recordul mondial pe care îl deţine, 19.19 secunde. Chiar şi aşa, Usain Bolt şi-a întrecut clar adversarii, pe locul doi sosind americanul Isiah Young (20.35), iar pe trei grecul Likoúrgos-Stéfanos Tsakonas (20.62).