Gyor a câştigat Liga Campionilor la handbal feminin. Finală dramatică: 27-26 cu Vardar după prelungiri!

Gyor a câștigat, duminică, la Budapesta, finala Ligii Campionilor la handbal feminin cu Vardar Skopje după un meci dramatic, 27-26 după prelungiri.

13 mai 2018, 17:52

Gyor a condus cu autoritate mare parte din prima repriză. Maghiarele s-au aflat la conducere timp de 28 de minute, dar Vardar a forțat pe final, astfel că prima repriză s-a încheiat sub semnul echilibrului, 9-9.

Repriza secundă le-a aparținut macedonencelor, care au fost mereu la conducere, Gyor fiind echipa care a trebuit întotdeauna să recupereze scorul de pe tabelă.

Vardar a fost chiar la câteva secunde să tranșeze finala în timpul regulamentar. Macedonencele au condus cu 20-19, dar Gyor a egalat cu mai puțin de 15 secunde înainte de final, astfel că finala a intrat în prelungiri.

FINAL FOUR: CSM Bucureşti – Rostov Don 31-30 (19-14) în finala mică a Ligii Campionilor. Din nou doar BRONZ

Aflate sub imperiul psihologic al golului primit în finalul timpului regulamentar, jucătoarele lui Vardar au părut debusolate în prelungiri, iar Gyor a jucat perfect: în prima repriză din prelungiri, maghiarele nu au ratat nici măcar un atac!