Handbal masculin: România, eliminată de Finlanda din preliminariile Campionatului European din 2016

Naţionala masculină de handbal a României a fost învinsă de echipa Finlandei cu scorul de 32-29 (15-13), sâmbătă, la Karjaa, şi a ratat astfel calificarea în faza a doua a preliminariilor Campionatului European din 2016.

05 apr. 2014, 20:12

Gazdele au început mai bine meciul şi au condus cu 2-0 (min. 3) şi 3-1 (6), iar în minutul 11 s-au desprins la trei goluri, 7-4. Nordicii au menţinut 2-3 goluri în faţă pe tabela de marcaj, iar în finalul primei reprize au ajuns chiar la 15-11 (27), însă la pauză finlandezii au avut avans de doar două goluri, 15-13. Tricolorii nu au reuşit să joace mai bine nici după pauză şi diferenţa a ajuns la şase goluri în favoarea gazdelor, 21-15 (41), iar ecartul maxim a fost de şapte goluri, 27-19 (49). Finlanda a redus motoarele în final şi a permis jucătorilor români să reducă din handicap, scorul final fiind de 32-29 pentru gazde, care s-au calificat în faza următoare, după ce au pierdut la doar două goluri în meciul tur de la Chiajna, 30-32, potrivit Agerpres.

Au evoluat echipele:

Finlanda: Ville Nordqvist – Joachim Broman (1 gol), Oscar Kihlstedt (2), Ben Weber (3), Richard Sundberg (4), Andreas Ronnberg (7), Antti Valo (2), Benny Broman (2), Anton Remy (2), Teemu Tamminen (8), Henrik Auer (1). Selecţioner: Mikael Kallman.

România: Ionuţ Ciobanu, Mihai Popescu – Huba Talas (3), Florin Acatrinei (2), Mihai Asoltanei (1), Ionuţ Ramba (9), Andrei Mihalcea (4), Flavius Cîmpan, Cristian Ghiţă (6), Dragoş Iancu, Cristian Fenici (1), Gabriel Florea, Ionuţ Rotaru (1), Albert Cristescu (1), Ciprian Şandru (1). Selecţioner: Eliodor Voica.