HyperFest, Festivalul Internaţional de Film Studenţesc al Universităţii Hyperion Ediţia 2018

Publicat: Miercuri, 07 Noiembrie 2018 15:29 // Actualizat: Miercuri, 07 Noiembrie 2018 15:33 // Sursa: romaniatv.net

În perioada 2 – 11 noiembrie 2018, la Cinema Europa (Calea Moșilor, Nr. 127) se desfășoară a XVII-a ediție a HyperFest –
Festivalul Internațional de Film Studențesc al Universității Hyperion.

Pentru cele 10 zile de festival, organizatorii Universitatea Hyperion, Paradox Film, Dinadins și Straniu Film au pregătit workshop-uri, masterclass-uri și peste 200 de scurtmetraje din 83 de țări.
Juriul acestei ediții este format din: Laurențiu Damian, Președintele juriului – regizor, scenarist și profesor universitar doctor; Bogdan Ficeac – scriitor, scenarist, jurnalist și profesor la Facultatea de Jurnalism Hyperion; Ioachim Ciobanu – actor și regizor; Ionuț Mareș – critic de film; Laura Baron-Georgescu – producător, editor și profesor universitar.



Pentru prima dată, anul acesta are loc și un concurs de scenarii dedicat studenților pasionați de filme, de la orice facultate, care se pot înscrie până pe 11 noiembrie, ultima zi a festivalului.
Condiții de participare și înscriere: bit.ly/2ytHFDA
Despre ediția de anul acesta: youtube.com/watch?v=bK6ap6fpStk


PROGRAMUL HYPERFEST 2018
Vineri, 02.11.2018
10:00 – 16:00 – Workshop Actorie „Let It Go Acting Studio” –
Universitatea Hyperion
18:00 – 20:00 – Masterclass Regie, susținut de Corneliu Porumboiu –
Universitatea Hyperion
Sâmbătă, 03.11.2018
10:00 – 18:00 – Workshop Actorie „Let It Go” – Universitatea Hyperion
Biroul de Presă al
Universității Hyperion
Duminică, 04.11.2018
10:00 – 18:00 – Workshop Actorie „Let It Go” – Universitatea Hyperion
Luni, 05.11.2018
14:00 – 16:30 – Discuție film independent cu Dan Chișu – Universitatea
Hyperion
17:00 – 19:00 – Masterclass Imagine, susținut de Liviu Marghidan –
Universitatea Hyperion

Marți, 06.11.2018
14:00 – 14:50 – Calup 1 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
15:00 – 15:50 – Calup 2 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
16:00 – 16:50 – Calup 3 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
17:00 – 17:50 – Calup 4 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
18:00 – 18:50 – Documentare Competiție – Cinema Europa
19:00 – 19:50 – Animații Competiție – Cinema Europa
20:00 – 20:20 – Ceremonia de deschidere
20:30 – 23:00 - Alice T. (2018) de Radu Munteanu + Q&A – Cinema Europa

23:00 – 02:00 – Party Deschidere – Zepellin Pub (Str. Marin Serghiescu 7)

Miercuri, 07.11.2018
14:00 – 14:50 – Calup 5 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
15:00 – 15:50 – Calup 6 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
16:00 – 16:50 – Experimental Competiție Competiție – Cinema Europa
17:00 – 17:50 – Documentare Competiție – Cinema Europa
18:00 – 18:50 – Calup 7 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
19:00 – 19:50 – Animații Competiție – Cinema Europa
20:15 – 22:00 – Fotbal Infinit (2018) de Corneliu Porumboiu + Q&A – Cinema Europa

Joi, 08.11.2018
13:00 – 13:50 – Calup 8 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
14:00 – 14:50 – Calup 9 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
15:00 – 15:50 – Experimental Competiție – Cinema Europa
16:00 – 16:50 – Calup 10 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
17:00 – 17:50 – Documentare Competiție – Cinema Europa
18:00 – 18:50 – Calup 11 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
19:00 – 19:50 – Animații Competiție – Cinema Europa
20:15 – 23:00 – Scurtcircuit (2017) de Cătălin Saizescu + Q&A – Cinema Europa


Vineri, 09.11.2018
14:00 – 14:50 – Calup 12 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
15:00 – 15:50 – Documentare Competiție – Cinema Europa
16:00 – 16:50 – Calup 13 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
17:00 – 17:50 – Documentare Competiție – Cinema Europa
18:00 – 18:50 – Calup 14 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
19:00 – 19:50 – Animații Competiție – Cinema Europa
20:15 – 23:00 – Povestea unui Pierde Vară (2017) de Paul Negoescu + Q&A – Cinema Europa


Sâmbătă, 10.11.2018
13:00 – 15:30 – Masterclass Actorie, susținut de Alexandru Papadopol – Universitatea Hyperion
14:00 – 14:50 – Calup 15 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
15:00 – 15:50 – Experimental Competiție – Cinema Europa
16:00 – 16:50 – Animații Competiție – Cinema Europa
17:00 – 17:50 – Documentare Competiție – Cinema Europa
18:00 – 18:50 – Calup 16 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
19:00 – 19:50 – Animații Competiție – Cinema Europa
20:15 – 23:00 – Lemonade (2018) de Ioana Uricaru + Q&A – Cinema Europa

Duminică, 11.11.2018
12:00 – 16:00 – Tur Castel Film Izvorani – Castel Film Studios
15:30 – 18:00 – Bacalaureat (2018) de Cristian Mungiu + Q&A – Cinema Europa
18:30 – 19:50 – Ceremonia de închidere
20:00 – 22:30 – Singură la nunta mea (2018) de Marta Bergman + Q&A – Cinema Europa
23:00 – 03:00 – Party Închidere – Gallery Cafe (Str. Leonida 9-11)
Intrarea la festival este LIBERĂ!
Pagina de Facebook dedicată evenimentului: facebook.com/events/1084446065044309

Comenteaza // Vezi comentarii
Daca ti-a placut articolul, urmareste RomaniaTV.NET pe   facebook facebook sau  twitter twitter.
1
EUR
4.6635
RON
15 Nov
noapte 4 °
zi 5 °
Ultimele joburi adaugate
24 H