ITALIA – SPANIA 2-0 în optimile de finală de la EURO 2016

ITALIA SPANIA 2-0. Italia s-a calificat, luni, în sferturile de finală de la Euro 2016, după 2-0 cu Italia, la St. Denis, în cel mai tare meci din "optimi".

27 iun. 2016, 17:56

ITALIA SPANIA 2-0. Primul gol al partidei a fost marcat de Chiellini în minutul 33. Fundașul italian a fost pe fază la o lovitură liberă provocată de Sergio Ramos la marginea careului și după ce De Gea a respins italianul a împins mingea în poartă. În repriza secundă, Spania și-a mai revenit, dar fără să schimbe tabela într-un fel. În minutul 89, Pique a ratat uluitor singur cu Buffon, bifând cea mai mare ocazie a ibericilor. În prelungiri, Pelle a primit o minge în fața porții de la Darmian și a stabilit scorul final cu un șut din prima.

ITALIA SPANIA 2-0. Italia va întâlni în ”sferturi” reprezentativa Germaniei, care a trecut în optimile de finală de Slovacia, scor 3-0.

ITALIA SPANIA 2-0 (1-0)

Chiellini 33, Pelle 90+2

Italia: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Florenzi (Darmian 84), Parolo, De Rossi (Thiago Motta 53), Giaccherini, De Sciglio – Pellè, Eder (Insigne 82).

Spania: De Gea – Juanfran, Piqué, Ramos, Alba – Busquets – Silva, Fabregas, Iniesta, Nolito (Aduriz 46, Pedro 81) – Morata (Lucas Vazquez 70).