LIGA 1: Surpriză, Pandurii a câştigat în ultimele secunde la Dinamo. REZULTATE ŞI CLASAMENT

Pandurii Tg. Jiu a învins pe Dinamo București cu scorul de 3-2 (1-0), sâmbătă seara, în Șoseaua Ștefan cel Mare, într-un meci din etapa a 23-a a Ligii I de fotbal.

22 mart. 2014, 21:45

DINAMO – PANDURII 2-3. Oaspeții au deschis scorul în minutul 5, prin argentinianul Maximiliano Giusti, la prima sa reușită în România. Dinamo a egalat la mijlocul reprizei secunde prin polonezul Kamil Bilinski (70), dar vicecampioana a trecut din nou în avantaj, grație golului semnat de sârbul Marko Momcilovic (77), la capătul unui contraatac. Bilinski a reușit ”dubla” (82) în poarta conaționalului său Michal Gliwa, cu un șut din afara careului, dar Pandurii a dat lovitura în prelungiri, la ultima fază a meciului, când Dan Nistor a executat o lovitură liberă și brazilianul Elton Constantino Da Silva (90+4) a înscris golul victoriei.

Elton Constantino Da Silva este fratele lui Erico Da Silva, și la Dinamo jucând un Elton (Figueiredo Da Silva).
Pentru Pandurii a fost prima victorie din 2014. Gorjenii mai câștigaseră o singură dată pe terenul lui Dinamo, pe 9 aprilie 2008.