Simona Halep, victorie mare la Stuttgart. Românca s-a calificat în sferturi

Simona Halep a început cu o victorie sezonul pe zgură din circuitul profesionist de tenis. Miercuri, la Stuttgart, ea a trecut cu 6-2, 6-3 de jucătoarea cehă Barbora Strycova.

26 apr. 2017, 10:43

LIVE SIMONA HALEP BARBORA STRYCOVA 6-2, 6-3. Halep a avut nevoie de 75 minute să se califice în sferturile de finală, dar victoria nu a fost atât de facilă cum o arată scorul. Ba chiar compatrioata noastră a fost pusă în dificultate în startul partidei, când a fost condusă cu 0-2. Au urmat însă opt game-uri la rând pentru compatrioata noastră, care după ce a fost egalată în setul secund a avut o nouă explozie şi a încheiat meciul în minimum de seturi.

În sferturi, Halep o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Johana Konta, pe care a întrecut-o duminică, la Bucureşti, şi jucătoarea letonă Anastasia Sevastova. În urma victoriei de miercuri, Halep şi-a asigurat un cec de 16.411 euro şi 100 de puncte WTA, care-i permit un salt de un loc în clasament, depăşind-o pe slovaca Dominika Cibulkova.