ROMANIA FINLANDA 1-1 în preliminariile Euro 2016. Calificarea se joacă în Insulele Feroe

ROMANIA FINLANDA 1-1. Echipa naţională a României a remizat, joi, 1-1, pe Arena Naţională, cu Finlanda, în preliminariile Euro 2016. România rămâne pe locul2 în Grupa F, după Irlanda de Nord, deja calificată, cu un punct peste Ungaria. În ultima etapă, România joacă în Feroe, iar Ungaria, în Grecia.

08 oct. 2015, 18:27

ROMANIA – FINLANDA s-a încheiat cu scorul cu 1-1,  o remiză obţinută cu mari emoţii de „tricolorii” antrenaţi de Anghel Iordănescu. România a atacat mult, dar a ratat exasperant şi a avut două bare, prin Bogdan Stancu, în prima repriză, şi prin Torje în a doua.

Mai mult, în partea secundă centralul ar fi putut acorda şi un penalty pentru Finlanda, însă ne-a „cruţat”. Nordicii au deschis scorul în minutul 66, prin Pohjanpalo, şi ar mai fi putut marca cel puţin o dată, pe fondul şocului acuzat de „tricolori”, care nu au mai reuşit să se organizeze deloc în defensivă. Tătăruşanu ne-a ţinut însă în joc, iar în prelungiri Ovidiu Hoban a adus egalarea şi un punct care ne menţine pe locul doi în grupă, cu un punct peste Ungaria.

Golul lui Hoban a fost primul al României după 339 de minute de „secetă”. Ultimul gol al naţionalei fusese înscris de Keşeru în martie 2015, în minutul 21 a meciului cu Insulele Feroe.

„Tricolorii” joacă duminică în Feroe, iar Ungaria se deplasează în Grecia pentru ultimul meci din grupă. Irlanda de Nord este deja calificată, iar România va lupta să-şi păstreze locul doi. Pentru a se califica fără emoţii la turneul final EURO 2016, România trebuie să câştige în Feroe, situaţie în care nu ar mai conta rezultatul din Grecia. Dacă nu vor reuşi, însă, să se impună, având în vedere că feroezii au arătat că nu mai sunt chiar atât de uşor de învins ca altă dată, vom depinde de rezultatul pe care îl va obţine Ungaria în Grecia.

ROMANIA FINLANDA 1-1

Clasament

Ultima etapă (duminică, 11 octombrie): Insulele Feroe – România, Finlanda – Irlanda de Nord, Grecia – Ungaria.

End Time FINAL. ROMANIA – FINLANDA 1-1. Irlanda de Nord – Grecia 3-1, Ungaria – Insulele Feroe 2-1.

90′ Goal GOL ROMANIA! A marcat Hoban! ROMANIA – FINLANDA 1-1 !

87′Substitution schimbare România: iese Torje, intră Ad. Popa

87′ – Irlanda de Nord – Grecia 3-1. A marcat Aravidis

82′Yellow Card cartonaş galben pentru Hetemaj

77′Substitution schimbare Finlanda: iese Pohjanpalo , intră Hämäläinen

71′Yellow Card cartonaş galben pentru Toivio

71′ – Ungaria – Insulele Feroe 2-1. În acest moment, România este pe locul 3 !

70′Yellow Card cartonaş galben pentru Hoban

69′Substitution schimbare România: iese Stancu, intră Fl. Andone

66′ – Goal GOL FINLANDA ! A marcat Pohjanpalo ! ROMANIA – FINLANDA 0-1 !

65′ – Ungaria – Insulele Feroe 1-1. A marcat Bode

64′Substitution schimbare Finlanda: iese Arkivuo, intră Jalasto

62′Substitution schimbare Finlanda: iese Arajuuri, intră Toivio

60′Substitution schimbare România: iese Chipciu, intră Maxim

58′ – Irlanda de Nord – Grecia 3-0 ! A marcat Magennis

55′ – bară Torje !

54′Yellow Card cartonaş galben pentru Haltsi

49′ – Irlanda de Nord – Grecia 2-0 ! A marcat Magennis

49′Yellow Card cartonaş galben pentru Pohjanpalo

48′ – Pukki are două bune ocazii

Start Time A început repriza a doua.

Aşa arată clasamentul în min. 45 :

End Time PAUZĂ. ROMANIA – FINLANDA 0-0. Ungaria – Insulele Feroe 0-1, Irlanda de Nord – Grecia 1-0.

42′ – o nouă ocazie a lui Keşeru

35′ – Irlanda de Nord – Grecia 1-0 ! A marcat Davis

17′ – ocazii uriaşe ratate de Stancu şi Chiricheş

16′ – intervenţie magistrală a lui Tătăruşanu

11′ – Ungaria – Insulele Feroe 0-1 ! A marcat R. Jakobsen. La aceste scoruri, România este calificată!

8′ – Stancu reia de două ori, după un corner, o nouă ocazie pentru „tricolori”

1′ – ocazie imensă: Keşeru reia cu capul din 6 metri, dar nimereşte un finlandez

Start Time A început meciul ROMANIA – FINLANDA.

ROMANIA FINLANDA. Echipele de start:

România:  Tătăruşanu – Papp, Chiricheş, D. Grigore, Raţ – Hoban – Torje, Sînmărtean, Chipciu – Keşeru, Stancu.

Rezerve: Pantilimon, Lung, Moți, Găman, Mățel, Pintilii, Maxim, Filip, Prepeliță, Andone, Budescu, Popa

Finlanda: Hradecky- Arkivuo, Arajuuri, Moisander, Uronen – Ring, Haltsi, Schuller, Hetemaj – Pukki – Pohjanpalo.

Rezerve: Maenpaa, Joronen, Jalasto, Ojala, Lam, Raitala, Toivio, Lod, Mattila, Hamalainen, Sadik

LIVE VIDEO ONLINE TVR ROMANIA FINLANDA. UEFA l-a delegat scoțianul pe Craig Thomson (43 de ani) să arbitreze ultima partidă de pe teren propriu a „tricolorilor”, ROMANIA FINLANDA, în campania de calificare la EURO 2016. „Centralul” va fi ajutat de arbitrii asistenți David McGeachie și William Conquer, de al patrulea oficial Douglas Ross și de arbitrii adiționali Steven McLean și Andrew Dallas.

LIVE VIDEO ONLINE TVR ROMANIA FINLANDA. Echipele probabile:

ROMANIA: Tatarusanu – Papp, Chiriches, D. Grigore, Rat – Hoban, Sanmartean – Torje, Stancu, Maxim – Keseru.

FINLANDA: Hradecky – Arkivuo, Moisander, Arajuuri, Uronen – Ring, Toivio, Hamalainen, Hetemaj – Pukki, Pohajanpalo.

LIVE VIDEO ONLINE TVR ROMANIA FINLANDA. Meciul ROMANIA FINLANDA se joacă joi, de la ora 21:45, pe Arena Națională și va fi transmis LIVE VIDEO de TVR şi ONLINE pe RomaniaTV.net.