Maria Şarapova a pierdut doar trei game-uri la Australian Open 2019. S-a calificat fără probleme în turul III

Maria Şarapova, fostul lider mondial al tenisului feminin, a acces miercuri în turul al treilea al turneului de Mare Şlem de la Australian Open, după o victorie facilă, cu 6-2, 6-1, în faţa suedezei Rebecca Peterson.

16 ian. 2019, 14:01

Maria Şarapova, care în aprilie va împlini 32 de ani, este locul 30 WTA, iar Peterson este pe poziţia a 64-a în ierarhia mondială.

SIMONA HALEP SOFIA KENIN EUROSPORT LIVE STREAM ONLINE VIDEO AUSTRALIAN OPEN 2019

Şarapova va întâlni în runda următoare un alt fost lider al ierarhiei WTA, daneza Caroline Wozniacki (3 WTA), care a învins uşor miercuri o altă suedeză, Johanna Larsson, cu 6-1, 6-3. Wozniacki a câştigat ediţia de anul trecut de la Australian Open, după o finală împotriva româncei Simona Halep, actualul lider mondial

Jucătoarea cehă Petra Kvitova, favorită nr. 8, care a învins-o miercuri pe românca Irina Begu (6-1, 6-3), o va avea adversară în turul 3 pe elveţianca Belinda Bencic (49 WTA). Aceasta a dispus de kazaha Iulia Putinţeva (39 WTA) cu 7-5, 4-6, 6-2.