Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Austriei la FORMULA 1. Vezi CLASAMENTELE

FORMULA 1. Max Verstappen s-a impus în Marele Premiu al Austriei în fața cuplului Ferrari format din Kimi Raikkonen și Sebastian Vettel, în timp ce Lewis Hamilton, Valtteri Bottas și Daniel Ricciardo au abandonat din motive tehnice.

01 iul. 2018, 14:48

FORMULA 1 Mercedes a monopolizat prima linie a grilei de start și era principala favorită la victorie după un update aerodinamic semnificativ, însă ambii piloți ai echipei germane au fost nevoiți să abandoneze din motive tehnice.

FORMULA 1 Valtteri Bottas nu a profitat de pole position-ul obținut sâmbătă, întrucât Lewis Hamilton și Kimi Raikkonen au reușit să-l depășească la start pe pilotul finlandez. Nici Sebastian Vettel nu a avut un start excelent, iar Romain Grosjean a profitat de oportunitate pentru a-l depăși pe german, însă pilotul Ferrari a reușit în scurt timp să revină pe locul al șaselea.

FORMULA 1 Bottas a rezistat pe locul doi doar 14 tururi, întrucât a fost nevoit să abandoneze în urma unei pierderi de presiune hidraulică, iar comisarii de cursă au introdus pentru scurt timp regula Safety Car-ului Virtual. Abandonul lui Bottas a bulversat completat strategia lui Hamilton, care planificase o intrare mai târzie la boxe. Piloții Ferrari și Red Bull au profitat in corpore de oportunitatea Safety Car-ului Virtual pentru a intra la boxe pentru înlocuirea cauciucurilor ultrasoft cu cele soft, în timp ce Hamilton, care a luat startul pe supersoft, a rămas pe circuit.

FORMULA 1 Hamilton și-a schimbat din mers strategia și a intrat la boxe în turul 26, însă a revenit doar pe poziția a patra, în spatele lui Verstappen, Ricciardo și Raikkonen și chiar în fața lui Vettel. Cu numai 7 tururi înainte de final a venit rândul lui Hamilton să abandoneze cu defecțiuni tehnice.

FORMULA 1 Verstappen a obținut prima sa victorie din sezonul 2018 și a fost acompaniat pe podiumul de premiere de Raikkonen și Vettel. În ciuda unor speculații de moment, Ferrari nu a aplicat ordine de echipă, însă chiar și așa pilotul german a revenit pe prima poziție în clasamentul general, cu un avans fragil de un singur punct în fața lui Hamilton.