Mihaela Buzărnescu s-a calificat în semifinale la San Jose. Performanţă extraordinară a româncei

Mihaela Buzărnescu a câştigat vineri seara meciul cu australianca Alja Tomljanovic, din sferturile de finală ale turneului de la San Jose şi a acces în careul de aşi al competiţiei din California.

03 aug. 2018, 20:36

Meciul a durat o oră şi 27 de minute, iar Mihaela Buzărnescu a câştigat cu 6-1, 7-5. Dacă primul set a fost în totalitate la discreţia jucătoarei noastre, care a condus cu 5-0 şi s-a impus în doar 26 de minute, în cel de-al doilea ea a revenit de la scorul de 3-5 şi a salvat două mingi de set.

În faza semifinalelor, sâmbătă seara, Mihaela Buzărnescu o va întâlni pe învingătoarea dintre Johanna Konta şi Elise Mertens. Pentru accederea în această fază, Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 37.330 dolari şi 185 de puncte WTA, însă va rămâne pe locul 24 în lume.

Turneul de tenis de la San Jose a fost câştigat în 2017 de Madison Keys, iar în 2016 şi 2015 de către britanica Johanna Konta şi, respectiv, nemţoaica Angelique Kerber.