Naomi Osaka, jucătoarea toamnei în tenisul mondial. Nipona a revenit spectaculos şi s-a calificat în semifinale la Beijing

Naomi Osaka, învingătoarea de la US Open 2018, s-a calificat vineri în semifinalele turneului de la Beijing, după o victorie în trei seturi obţinută în faţa reprezentantei gazdelor, Shuai Zhang.

05 oct. 2018, 07:21

Naomi Osaka a câştigat cu 3-6, 6-4, 7-5, dar în setul al treilea a dus o incredibilă bătălie pentru supravieţuire, ea revenind de la 1-4, 3-5 în setul al treilea. Rezultatele de la Beijing  o propulsează pe sportiva din Japonia pe cea mai bună poziţie a carierei, locul 4 în lume, depăşindu-le pe Karolina Pliskova şi Elina Svitolina faţă de săptămâna trecută.

Meciul Naomi Osaka- Shuai Zhang a durat două ore şi 33 de minute, iar Osaka a avut nu mai puţin de 51 de lovituri câştigătoare, aproape de patru ori mai mult decât oponenta sa. În semifinale, sâmbătă, Osaka va juca împotriva Anastasiei Sevastova, care a învins-o cu 6-3, 7-6 pe Dominika Cibulkova.