Naţionala României, ruşine istorică. Tricolorii au bătut un record trist, vechi de 67 de ani

Naţionala de fotbal a României, care a stabilit oficial cea mai lungă perioadă fără gol marcat din istoria selecționatei: 429 de minute pînă la reuşita din prelungirile partidei cu Finlanda a lui Hoban, 1-1.

09 oct. 2015, 06:11

Naţioanala de fotbal a României nu mai înscrisese de la meciul cu Insulele Feroe, 1-0 în data de 1 martie 2015. De la reușita lui Keșeru (minutul 21) au trecut 339 de minute (0-0 în Irlanda de Nord, 0-0 la Budapesta și 0-0 cu Grecia), iar cum tricolorii au marcat după 90 de minute în poarta Finlandei, s-a ajuns astfel la un total de 429 de minute fără gol marcat.

Citeşte şi EURO 2016. Ce şanse mai are România. Toate calculele, ne putem califica chiar dacă pierdem în Feroe

Astfel, tricolorii au stabilit cea mai lungă serie fără gol marcat din istoria echipei naţionale, din 1922 încoace.

Precedentul record negru fusese bifat între 1947 și 1948. Atunci, tricolorii nu au înscris în 4 meciuri (0-3 cu Ungaria, 0-0 cu Polonia, 0-1 cu Albania, 0-9 cu Ungaria). Adăugînd cele 22 de minute trecute pînă la înscrierea primului gol în 3-2 cu Bulgaria și cele 31 de minute de la golul precedent seriei catastrofale, s-a ajuns la 413 minute.