Franţa, campioană mondială la handbal feminin. Surpriză URIAŞĂ în finală: 23-21 cu Norvegia

Franţa este noua campioană mondială la handbal feminin după ce a învins, duminică, Norvegia, scor 23-21, deşi nordicele plecau ca mari favorite.

17 dec. 2017, 17:50

Franţa şi Norvegia au oferit o finală densă, cu un ritm fantastic, demnă de un meci pentru medaliile de aur. Elevele lui Olivier Krumbholz au început mai bine, cu 2-0 (după două parade ale lui Amandine Leynaud). Christensen şi Mork au readus Norvegia în joc cu patru goluri consecutive (2-4) şi mai apoi la avantaj de trei goluri la jumătatea primei reprize: 4-7.

Amandine Leynaud a făcut însă minuni în poarta Franţei, neputând fi învinsă nici măcar de la 7 metri, iar trupa din Hexagon a egalat, 9-9 (min. 21) şi a intrat în avantaj la pauză: 11-10.

La reluare, tot Franţa a fost mai inspirată, iar avansul a crescut la trei goluri (şi a rămas la acel nivel 9-10 minute): 13-10, 14-11, 15-12. Cu Loke bine înfiptă pe semicerc, Norvegia a recuperat însă gol după gol, a egalat, 16-16 (min. 42) şi a trecut în avantaj, 17-18 (min. 48).

Din acel moment s-a jucat pe muchie, iar soarta meciului a fost decisă de apărarea fantastică a Franţei. Norvegia a găsit greu culoare spre poartă, iar ce a trecut a fost parat de Leynaud.

Franţa s-a impus la final cu 23-21 şi a sărbătorit al doilea titlu mondial din istorie după cel din 2003.