NORVEGIA – ROMANIA 2-2. Revenire senzaţională a „tricolorilor” cu egalare în prelungiri VIDEO

NORVEGIA - ROMANIA 2-2. Naţionala de fotbal a României a încheiat la egalitate la Oslo, scor 2-2, al treilea meci din preliminariile Campionatului European de Fotbal 2020. Ambele goluri ale "tricolorilor" au fost marcate de Claudiu Keşeru, în minutele 76 şi 90+2.

07 iun. 2019, 09:55

NORVEGIA – ROMANIA 2-2. Ca şi în meciul cu Suedia, naţionala României a avut o repriză a doua mai bună şi un final fulminant. La Stockholm, Săpunaru a ratat şansa eglării în prelungiri, însă la Oslo Keşeru nu a mai ratat ţinta. România a încheiat la egalitate, scor 2-2, deşi în minutul 75 era condusă încă pe tabelă cu 0-2.

NORVEGIA – ROMANIA 2-2. Norvegia a controlat jocul, în mare parte a fost mai bună, însă schimbările antrenorilor au făcut diferenţa. Introducerea lui Ianis Hagi în locul lui Gicu Grozav a înviorat jocul nostru, iar tricolorii au devenit mult mai periculoşi în careul advers. La fel ca tatăl său, Gică Hagi, care debuta la Oslo în echipa naţională, acum aproape 36 de ani, pe Ianis acesta poate fi meciul în care şi-a câştigat statutul de titular în echipa reprezentativă.

NORVEGIA – ROMANIA 2-2. Pentru tricolori urmează meciul din Malta, luni, de la ra 21.45. În celelalte jocuri de vineri, Insulele Feroe – Spania 1-4 şi Suedia – Malta 3-0.

NOREVGIA – ROMANIA 2-2 (0-0)

Elyounoussi 56, Odegaard 70 / Keşeru 77, 90+2

Norvegia: Grytebust – Elabdellaoui, Nordtveit, Ajer, Aleesami – Odegaard, Selnæs, Berge, Henriksen – King, T. Elyounoussi (84 Kamara). Selecţioner: Lars Lagerback

Romania: Tătărușanu – Chipciu, Săpunaru, Dr.Grigore, Toșca – Anton, Stanciu (71 Maxim) – Deac, Keșeru, Grozav (60 Hagi) – Pușcaș (60 Țucudean). Selecţioner: Cosmin Contra.

Golurile VIDEO AICI.

Clasament

Au mai rămas de jucat:

10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)

5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)

8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)

12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania(ora 21:45)

15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)

18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

-la EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară