O ROMÂNCĂ, învingătoare în Antarctica. Adriana Istrate a câştigat ultramaratonul de 100 km

O româncă a câştigat ultramaratonul din Antarctica după ce a parcurs 100 de kilometri în mai puţin de 24 de ore.

28 nov. 2014, 21:38

Adriana Istrate este prima româncă care a câştigat un ultramaraton. Românca a câștigat cursa din Antarctica, după ce a parcurs cei 100 de kilometri în mai puțin de 24 de ore.

În această competiţie, doar şase concurenţi au trecut linia de sosire la ultramaratonul din Antarctica, iar Adriana a fost singura dintre alergătoare care a rezistat condiţiilor extreme. Ea a parcurs cei 100 km ai ultramaratonului în 23 ore, 49 de minute şi 50 de secunde.

Adriana Istrate şi-a propus să alerge la 7 ultramaratoane pe 7 continente, pentru a-i ajuta pe copii bolnavi de cancer.