Pandurii Tg. Jiu, calificare cu emoţii în Cupa României, după prelungiri

Pandurii Tg. Jiu s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, joi seara, graţie victoriei cu scorul de 3-2 (1-2, 2-2) în deplasare cu Oţelul Galaţi, după prelungiri.

30 oct. 2014, 17:23

Oţelul-Pandurii 2-3 (după prelungiri), în optimile Cupei României. Oţelul a deschis scorul prin Iulian Popa (11), dar Cornel Predescu a restabilit egalitatea un minut mai târziu (12). Gălăţenii au trecut din nou în avantaj în finalul primei reprize, când a punctat Cristian Cristea (41).

Gorjenii au obţinut calificarea în urma a două goluri marcate de fraţii brazilieni Erico şi Elton Da Silva. Erico a trimis meciul în prelungiri, la o neatenţie a apărării echipei gazdă (88), iar Elton a înscris golul victoriei în minutul 93.

De menţionat faptul că oaspeţii au avut nu mai puţin de trei bare în acest meci, prin Predescu (61) şi Dan Nistor (85, 118).

Citeşte şi RAPID – CFR CLUJ LIVE VIDEO SPORT.RO ONLINE în Cupa Romaniei 2014

FC Oţelul Galaţi – CS Pandurii Târgu Jiu 2-3 (2-1, 2-2), după prelungiri; stadion ”Oţelul” – Galaţi

Au marcat: Iulian Popa (11), Cristian Cristea (41), respectiv Cornel Predescu (12), Erico Da Silva (88), Elton Constantino Da Silva (93).