Petra Kvitova, adversara Irinei Begu în turul doi la Australian Open

Jucătoarea cehă de tenis Petra Kvitova, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 8, a învins-o pe Magdalena Rybarikova, locul 51 WTA, şi s-a calificat în turul doi la Australian Open, unde va juca împotriva Irinei Begu.

14 ian. 2019, 12:34

Irina-Camelia Begu, locul 70 WTA, s-a calificat, luni, în manşa a doua a Australian Open, beneficiind de abandonul jucătoarei germane Andrea Petkovic, locul 63 WTA, după ce aceasta a caştigat primul set cu 7-6 (3) şi era condusă în al doilea cu 4-3.

Petra Kvitova s-a impus, scor 6-3, 6-2, în faţa Magdalenei Rybarikova după un meci care a durat 67 de minute.

Begu şi Kvitova s-au mai întâlnit de două ori pe teren până acum. Prima dată au fost adversare într-un meci de dublu în 2016 la Indian Wells, partidă câtigată de Kvitova şi de partenera sa, Denisa Allertová, şi a doua oară în februarie 2018, la turneul de la St. Petersburg, partida fiind câştigată tot de jucătoarea din Cehia.