REZULTATE LIGA 1: Rapid, victorie la limită cu Concordia, Pandurii, eşec neaşteptat cu U Cluj

Rapid a învins, luni seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Concordia Chiajna, în ultimul meci al etapei a XXVII-a a Ligii I.

20 apr. 2015, 20:06

RAPID – CONCORDIA 1-0. Giuleştenii au cîştigat pe teren propriu în faţa Concordiei Chiajna, 1-0, gol Gecov. „Am trăit acest meci cu mari emoţii. Am revenit în Giuleşti după atîta timp (n.r. 7 ani).

Am cîştigat făcînd un meci foarte bun, mai ales în prima repriză. Apoi am scăzut puţin, dar am avut ocazii mari de a marca. Le-am ratat din păcate. Era foarte important să cîştigăm acest meci. Sîntem toţi bucuroşi!

Nu a fost uşor să schimb sistemul într-o singură săptămînă. E bine că băieţii au înţeles tot ce le-am zis. În continuare sîntem în lupta pentru salvarea de la retrogradării.

M-a uimit faptul că Marius Şumudică a plecat de la Chiajna, am văzut-o jucînd în perioada lui şi totul mergea foarte bine”, a zis Cristiano Bergodi la DolceSport.

PANDURII – U CLUJ 0-1. Într-un alt meci, Universitatea Cluj a obținut un rezultat important în lupta pentru evitarea retrogradării, câștigând cu 1-0 în deplasare în fața echipei Pandurii Tg. Jiu, luni, în penultimul meci din etapa a 27-a a Ligii I de fotbal.

Clujenii au câștigat grație golului înscris de Nuno Viveiros în minutul 70. Pandurii a ratat un penalty, portarul oaspeților, Veselovsky, apărând execuția lui Mihai Roman, în minutul 54.

U Cluj are acum 29 de puncte și a urcat pe locul 12 în clasament, primul deasupra zonei retrogradării. Pandurii, cu 32 de puncte, se menține pe locul 10.