ROLAND GARROS 2015. Andreea Mitu, victorie superbă în faţa Karolinei Pliskova. Andreea este în turul III

ROLAND GARROS 2015. Andreea Mitu a eliminat-o joi, în turul doi al întrecerii de Grand Slam de la Roland Garros pe a 12-a favorită a competiţiei, Karolina Pliskova. Compatrioata noastră a câştigat cu 2-6, 7-6, 6-4 şi se alătură Irinei Begu, care de asemenea, s-a calificat joi în turul trei.

28 mai 2015, 13:17

ROLAND GARROS 2015. Andreea Mitu a reuşit o calificare senzaţională în turul trei la Internaţionalele de tenis ale Franţei, după două ore şi 21 de minute de joc cu cehoaica Karolina Pliskova. 2-6, 7-6, 6-4 a fost scorul final, Mitu obţinând a doua sa victorie într-un turneu de Grand Slam.

Meciul a fost dramatic, Andreea revenind senzaţional după ce a fost dominată clar în primul set.

La 2-6, 7-6, 5-2 Andreea Mitu a servit pentru câştigarea partidei şi a avut minge de meci, dar a făcut dublă greşeală. În cele din urmă cehoaica Pliskova a reuşit break-ul. La 5-3, pe serviciul cehoaicei, Pliskova a mai avut două mingi de meci, ambele salvate însă de Pliskova, care în final şi-a făcut serviciul şi a redus diferenţa în setul decisiv, 4-5.

În turul trei, Andreea Mitu va juca sâmbătă împotriva italiencei Francesca Schiavone (34 ani), câştigătoarea din 2010 a Roland Garros-ului, care a învins-o tot joi, într-un meci maraton, 6-7, 7-5, 10-8 pe Svetlana Kuzneţova. Mitu şi Schiavone se află pe poziţii apropiate în clasamentul WTA, românca pe locul 100, iar italianca pe poziţia a 92-a.

Toto în turul trei s-a calificat joi şi Irina Camelia Begu, după 6-2, 6-0 cu croata Ana Konjuh.