România, a treia medalie la Mondialele de haltere. Record personal stabilit de Nicolae Onică

Sportivul român Nicolae Onică a cucerit medalia de bronz la total, în limitele cat. 96 kg, miercuri, la Campionatele Mondiale de haltere de la Aşgabat (Turkmenistan).

07 nov. 2018, 15:00

Nicolae Onică a totalizat 391 kg şi a fost devansat în clasamentul final de iranianul Sohrab Moradi, 416 kg, şi de chinezul Tao Tian, 407 kg.

La smuls, Onică a terminat pe locul 5, cu 175 kg, ratând ultima încercare, la 182 kg. Aurul a fost obţinut de Moradi, 186 kg, argintul a fost adjudecat de Tian, 181 kg, iar bronzul a revenit belarusului Evgheni Tihanţov, 180 kg.

La aruncat, Onică s-a clasat pe locul 4, cu 216 kg, ratând ultimele două încercări, la 222 kg şi 227 kg. Aurul a revenit lui Moradi, 230 kg, argintul a fost adjudecat de Tian, 226 kg, iar bronzul a fost cucerit de qatarianul Fares Ibrahim Elbakh, 217 kg.

România a participat la Mondialele din Turkmenistan, competiţie de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020, cu patru sportivi şi a încheiat cu un bilanţ de trei medalii, argint prin Loredana Toma (stilul smuls, cat. 64 kg) şi bronz prin Cristina Iovu (stilul aruncat, cat. 55 kg) şi Nicolae Onică (cat. 96 kg, total). Doar Elena Ramona Andrieş (cat. 49 kg) nu a reuşit să câştige o medalie la Aşgabat.

La ediţia 2017 a CM desfăşurată la Anaheim (SUA), România a participat cu şase sportivi, cucerind trei medalii de aur, prin Loredana Toma (cat. 63 kg), şi una de bronz, prin Dumitru Captari (cat. 77 kg), la stilul smuls.