România, calificată dramatic la barajul pentru CM 2019 la HANDBAL MASCULIN

Echipa naţională de handbal masculin a României s-a calificat dramatic la barajul pentru Campionatul Mondial din 2019, după ce a terminat la egalitate cu Ucraina, 26-26 (11-14), sâmbătă, la Bolzano (Italia), în ultimul său meci din grupa a 3-a a preliminariilor.

13 ian. 2018, 19:26

„Tricolorii” au smuls egalul, după victorii cu Italia şi Insuele Feroe, Ucraina ratând ultimul atac al partidei.

România, lipsită de Alex Şimicu, a făcut un joc sub aşteptări, iar în prima repriză s-a aflat o singură dată la egalitate cu adversara sa, 2-2 (min. 4). Ucraina a condus cu 2-0 (3), 5-2 (7), 9-5 (14), a avut chiar cinci goluri avans, 11-6 (21), iar la pauză avea trei goluri în plus, 14-11.

Echipa antrenată de Xavier Pascual a avut un debut de repriză secundă foarte bun şi a reuşit egalarea, 14-14 (33). În min. 43, România a preluat pentru prima oară conducerea, cu 18-17. Ucraina a revenit la cârma partidei şi a avut 22-20 (48), dar şi avantaj numeric, însă acest lucru i-a mobilizat pe tricolori, care au reuşit egalarea, 22-22 (50), în inferioritate. În minutul 58, Ucraina avea din nou două goluri în plus pe tabelă, 26-24, dar România a înscris pe contraatac, iar Ramba a semnat golul egalării, 26-26, în min. 59, iar apoi a rezistat la ultimul atac.

Pentru România au marcat Demis Grigoraş 10 goluri, Marius Sadoveac 4, Ionuţ Ramba 4, Dragoş Soare 2, Nicuşor Negru 2, Chike Onyejekwe 1, Adrian Rotaru 1, Dan Racoţea 1, Alex Csepreghi 1.

Golurile Ucrainei au fost reuşite de Iuri Kubatko 4, Serghei Onufrienko 4, Dmitro Goriga 4, Zahar Denisov 4, Aleksandr Şevelev 3, Artem Kozakevici 3, Aleksandr Poltoraţki 2, Stanislav Jukov 2.

Calificarea României a fost facilitată şi de faptul că Ucraina a fost învinsă de Italia, vineri, cu scorul de 29-28.

România a ocupat primul loc în clasament, cu 5 puncte, urmată de Ucraina, 3 puncte, Italia, 2 puncte (2 jocuri), Feroe, 0 puncte (2 jocuri). Italia şi Feroe vor juca ultimul meci al grupei.

Doar câştigătoarea grupei se califică în play-off-ul din iunie pentru turneul final din Germania şi Danemarca.