România, CAMPIOANĂ MONDIALĂ la handbal feminin. Junioarele au surclasat Germania în finală

Naţionala de handbal feminin a României a devenit în premieră campioană mondială de junioare, câştigând duminică turneul final desfăşurat în Macedonia. În finală, România a învins Germania, la o diferenţă de 11 goluri, cu 32-21 (15-7).

03 aug. 2014, 16:27

Handbalul românesc are o generaţie formidabilă la nivelul sportivelor născute în anii 1996-1997. Naţionala feminină de handbal Under 18 a României a devenit campioană mondială, duminică, învingând cu 32-21 (15-7) Germania, în finala de la Ohrid. După locul 4 ocupat în urmă cu doi ani, în Muntenegru, fetele noastre urcă acum pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, devenind în premieră campioane mondiale la această categorie de vârstă.

Bianca Bazaliu, de la LPS Slatina, a fost vedeta acestor Campionate Mondiale, ea fiind golgetera competiţiei.

De remarcat că România nu a mai câştigat un titlu mondial, la un sport de echipă, din anul 1999.

România a avut un parcurs excepţional la Campionatele Mondiale de Handbal pentru junioare, întrecând Muntenegru în semifinale (28-25), Olanda în sferturi (36-22) şi Croaţia în optimi (28-22).

De asemenea, în faza grupelor România a obţinut patru victorii, cu Argentina (34–20), Uzbekistan (42-22), Macedonia (37–23) şi Germania (27–25) şi a remizat cu Danemarca (30-30).