ROMÂNIA-OLANDA 20-24 în finala mică a Campionatului European de handbal feminin. „Tricolorele” au terminat pe locul 4

România a pierdut, duminică, finala mică a a Campionatului European de handbal feminin, scor 20-24 cu Olanda, echipă care le-a învins pe "tricolore" şi în Grupa Principală II (29-24 pentru batave). România şi-a asigurat însă participarea la CM din 2019. Crina Pintea a fost desemnată cel mai bun pivot al competiţiei.

16 dec. 2018, 14:12

„Tricolorele” au început slab încă din primul minut, iar la pauză batavele conduceau cu 15-8. După revenirea de la cabine, România a intrat mai bine în joc, dar nu am reușit decât să ne apropiem cel mai mult la trei goluri. La final însă Olanda a plecat cu medalia de bronz.

Crina Pintea a primit premiul pentru cel mai bun pivot de la acest turneu final, iar olandeza Kelly Dulfer a fost desemnată cea mai bună jucătoare.

După acesată clasare, România s-a calificat la Campionatul Mondial din 2019, care se va desfășura în Japonia în perioada 30 noiembrie – 15 decembrie.

România 20: Elisei-Ardean 6, Chiper 3, Geiger 2, Buceschi 2, Perianu 2, Laslo 2, Zamfirescu 2, Pintea 1.

Olanda 24: Polman 7, Groot 5, Abbingh 4, Malestein 4, Bont 1, Smits 1, Dulfer 1, Van der Heijden 1.