România, prima înfrângere la Campionatul European de rugby. „Steajarii” au pierdut în faţa „urşilor”

Naţionala de rugby a României a fost învinsă de formația Rusiei cu scorul de 16-13 (3-10), sâmbătă, la Krasnodar, în etapa a treia a competiției Rugby Europe Championship, fosta Cupă Europeană a Națiunilor.

28 feb. 2015, 13:44

”Stejarii” au pierdut primul lor meci din 2015, după succesele cu Portugalia (37-10 în deplasare) și cu Spania (29-8, la Cluj). Rusia fusese învinsă de Spania cu 43-20, iar apoi a dispus de Germania cu 46-22, ambele în deplasare.

Pe stadionul „Trud”, din Krasnodar, „urșii” au deschis scorul printr-o lovitură de pedeapsă transformată de Ramil Gaisin, dar România a reușit să întoarcă situația de pe tabela de marcaj printr-un eseu marcat de Vali Calafeteanu, care a reușit apoi și transformarea (3-7). Calafeteanu a marcat și dintr-o lovitură de pedeapsă înainte de pauză, astfel că la jumătatea partidei scorul era de 10-3 pentru „stejari”.

În repriza a doua, Denis Antonov a reușit o încercare, transformată de Gaisin, astfel că s-a restabilit egalitatea, 10-10. Același Gaisin a marcat din două lovituri de pedeapsă și Rusia s-a desprins pe tabelă, 16-10. Echipa condusă de Eugen Apjock la acest meci a mai redus din diferență, prin Calafeteanu (lovitură de pedeapsă), dar nu a putut realiza mai mult.

„Stejarii” au obținut, totuși, un punct bonus defensiv din acest eșec în fața Rusiei. Următorul joc al naţionalei de rugby a României este programat peste două săptămâni, pe 14 martie, cu Germania, la Heidelberg.