SEPSI – DINAMO 0-1 în etapa a 23-a din Liga 1. Salvaţi de căpitan! VEZI CLASAMENTUL

Dinamo s-a impus, sâmbătă, pe terenul lui Sepsi, 1-0, într-un meci din etapa a 23-a a Ligii 1.

09 feb. 2019, 19:40

Dinamo a încercat încă din prima repriză să atace, a adoptat o atitudine curajoasă, dar ocaziile importante au lipsit la poarta lui Sepsi. Ce-i drept, și covăsnenii au avut o evoluție timidă, iar apărea dinamovisă a fost neîntrebuințată pe parcursul primei reprize. Trupa lui Rednic a dat lovitura în minutul 57. Simon Zenke, unul dintre cei mai buni jucători ai lui Dinamo, a obținut un penalty corect dictat de Sebastian Colțescu, iar căpitanul Dan Nistor a transformat fără emoții de la punctul cu var.

Dinamoviștii s-au retras după gol, au mai apărut doar sporadic în atac, dar s-au apărat eficient în fața atacurilor lui Sepsi. Dinamo a avut și noroc, poarta lui McDermott fiind salvată de două ori la cele două bare transversale ale covăsnenilor, izbutite de Sato, în minutul 59, și de Tandia, în minutul 80.

SEPSI – DINAMO 0-1 (0-0)

Nistor 57p

SEPSI: Niczuly – De Moura, Viera, I. Jovanovic (58 Fl. Ştefan), D. Sato – Velev, Ad. Rus – Y. Hamed (31 Drăghici), G. Vașvari, Tandia – Simomovski (63 Mensah). Antrenor: Eugen Neagoe.

DINAMO: McDermott – Sorescu, Klimavicius, R. Grigore, Aliji – I.Filip – Jaadi (82 Pesic), Atmane (55 D. Popa), Nistor, Zenke (61 Ndiaye) – Montini. Antrenor: Mircea Rednic.