SIMONA HALEP-CAROLINE GARCIA 6-4, 6-2. Simona s-a calificat în semifinale la Toronto

Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat, sâmbătă, în semifinalele turneului WTA de la Toronto, dotat cu premii totale de 2.434.389 dolari, după ce a învins-o pe Caroline Garcia (Franța), cu 6-4, 6-2.

12 aug. 2017, 13:11

Simona Halep va juca peste câteva ore, de la ora 1 noaptea, meciul său pentru calificarea în finala turneului de la Toronto. Adversară îi va fi sportiva ucraineană Elina Svitolina, care a învins-o tot sâmbătă pe Garbine Muguruza, scor 4-6, 6-4, 6-3. Halep şi Svitolina au avut un meci epocal la Roland Garros 2017, în sferturi, când sportiva noastră a salvat o minge de meci, a revenit de la 1-5 în setul secund şi s-a calificat în semifinale.

În meciul cu garcia, Halep, care este deținătoarea titlului la Rogers Cup, s-a impus destul de ușor, într-o oră și 11 minute. Primul set a fost echilibrat, iar la 2-2 românca a irosit nu mai puțin de patru mingi de break. A reușit apoi să facă 3-3, în ciuda faptului că a avut două duble greșeli în acest ghem. La 4-3 pentru Garcia, românca a salvat două mingi de break, a făcut 4-4, iar apoi a reușit să câștige contra serviciului, încheind setul cu 6-4, după un ghem la zero.

Garcia a început cu dreptul setul secund, dar apoi Halep a preluat inițiativa, a făcut un break pentru 2-1, după două duble greșeli ale franțuzoaicei, iar apoi scorul a luat proporții, 5-1. Garcia a redus din diferență (5-2), dar Simona a încheiat conturile cu 6-2, în ciuda a doua duble greșeli consecutive în ultimul ghem.

Garcia (23 ani, 21 WTA) a reușit 4 ași în acest meci, a avut 3 duble greșeli, 14 winners, dar și 24 de erori neforțate. Halep (25 ani) a avut un singur as, a comis patru duble greșeli, a adunat doar 8 winners, având și 10 erori neforțate.

Citeşte şi Simona Halep joacă două meciuri într-o zi, la Toronto. Ce a spus după calificarea în semifinale

Simona Halep câștigase singurul duel direct cu franțuzoaica, anul trecut, în optimi la Sydney, cu 6-4, 2-6, 6-1.

Halep și-a asigurat un cec de 122.190 dolari și 350 de puncte WTA, iar în penultimul act va juca, tot sâmbătă, cu ucraineanca Elina Svitolina. Svitolina (22 ani, 5 WTA) a întrecut-o pe spaniola Garbine Muguruza (23 ani, 4 WTA), cu 4-6, 6-4, 6-3, din care primul set s-a jucat vineri, meciul fiind întrerupt de ploaie.

Simona Halep conduce cu 3-1 în meciurile cu Svitolina, pe care a învins-o în 2013, la Sofia, cu 6-1, 6-1, în 2014, în Fed Cup, la Budapesta, cu 6-3, 7-5, și anul acesta, în sferturi la Roland Garros, cu 3-6, 7-6 (6), 6-0. Singurul succes al ucrainencei a fost în finala turneului de la Roma, în primăvară, cu 6-4, 5-7, 1-6, după ce Simona s-a accidentat în setul al doilea.

În 2016 la Rogers Cup (turneu găzduit atunci de Montreal), Halep a învins-o în finală pe americanca Madison Keys, cu 7-6 (2), 6-3, iar în 2015 (ediție desfășurată la Toronto) a abandonat în finala cu Belinda Bencic, la scorul de 7-6 (5), 6-7 (4), 3-0 pentru elvețiancă.